اولین پایگاه اینترنتی مهندسان و دانشجویان صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
این وبلاگ در سال 1383 به منظور ایجاد ارتباط مستمر بین دانشجویان و دانش آموختگان رشته مهندسی صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال تاسیس گردید. لطفا جهت استفاده از منوی سمت راست وبلاگ چند لحظه صبر کنید

تاريخ : یکشنبه ٢٧ امرداد ۱۳۸٧

چرا مدیریت کیفیت؟ چه اهمیتی دارد؟

سلام،

شاید تا به حال به این موضوع برخورد کرده باشید که از شما اهمیت پیاده سازی نظام مدیریت کیفیت و امثال آن را جویا می‌شوند و یا اینکه برای به قولی هوا کردن این موضوعات سعی در مخدوش نشان دادن هدف آن را که تمرکز اصلی مهندسان صنایع است،‌می‌باشد.

خوشبختانه این موضوع نیز با دکتر دمینگ مطرح شده بود که خوب است جواب ایشان را نسبت به طرح این گونه سئوالات را بدانیم :

{ این کارها اجباری نیست٬ همانطور که زندگی کردن اجباری نیست}

بنابراین سازمان و شرکت ملزم به استفاده از یکسری فنون  جدید برای ادامه بقای خود هستند. این فنون در اختیار متخصصین صنایع و مدیریت است.ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : جمعه ٢٥ امرداد ۱۳۸٧

نحوه تهیه یک صورتجلسه

شاید برای شما هم پیش آمده است که مسئول تدوین صورت جلسه کامل و دقیقی برای یک جلسه شده باشید. معمولا هنگام تدوین اولین صورت جلسه امکان توجه به تمام زوایای تنظیم یک صورت جلسه مناسب سخت است، چرا که صورت جلسه مورد نظر باید علاوه بر اینکه اهداف و نیازهای جلسه را برآورده می‌نماید بتواند بعنوان مرجع مناسبی در آینده نیز مورد استناد قرار گیرد.

اگر در خود صبر و حوصله کافی سراغ دارید، می‌توانید با خواندن این یادداشت و مرور مستمر آن قبل از تدوین صورت جلسات آتی، دانش کافی برای تدوین صورت جلسات رسمی را آموخته و با نوشتن حداقل ده صورت جلسه با توجه به مبانی مطرح در این یادداشت، به مهارت کافی در تدوین یک صورت جلسه مناسب دست یابید. بدین منظور کافیست پنج گام تشریح شده را به ترتیب مدنظر قرار دهید.

▪ گام اول: استفاده از یک الگوی مناسب

اگر می‌خواهید هنگام نوشتن صورت جلسه، برای یادآوری اطلاعات عمومی جلسه و همچنین ثبت نکات کلیدی زمان زیادی را صرف نکنید، باید قبل از برگزاری جلسه برای آن آماده شوید. از این رو همیشه یک الگوی مناسب برای یادداشت اطلاعات جلسه و نکات مطرح شده در آن همراه داشته باشید ...ادامه مطلب...
ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : جمعه ٢٥ امرداد ۱۳۸٧

۴۵ نکته از مدیران بزرگ دنیا

 پنج درس از جان چمبرز (مدیر عامل سیسکو) درباره مدیریت رشد

۱) مشتری را در کانون فرهنگ سازمانی خود جای دهید. درآمد کارکنان سیسکو  رابطه مستقیم با میزان خشنودی مشتری دارد.

۲) به یکایک کارکنان اختیار دهید. بهره‌وری بالا می‌رود و ماندگاری افراد بهتر می‌شود.

۳) با تحول، شکوفا شوید.

۴) کار تیمی نیاز به ارتباط دو جانبه و اعتماد متقابل دارد.

۵) مشارکت نیرومند بسازید‌‌. تاکید رهبری سازمانی در این دهه، بر گسترش درونی تملک‌های موثر، و ایجاد نوعی همزیستی بنگاه‌ها در چارچوب مشارکت در یک مدل افقی است.

▪ پنج درس از جرگن شرمپ (مدیر عامل دیملر کرایسلر) درباره مدیریت ادغام‌های بسیار کلان

۱) مواظب باشید خطرات تساهل بیش از حد باشید.ادامه مطلب...
ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : چهارشنبه ۱٦ امرداد ۱۳۸٧

همایش کارآفرینی در صنعت حمل و نقل

با سلام،

 ستاد کار آفرینی شهر تهران در نظر دارد با همکاری جمع کثیری از نهادها و سازمان‌های دولتی و خصوصی مرتبط با صنعت حمل و نقل همایشی با عنوان «کارآفرینی در صنعت حمل و نقل» با هدف شناسایی بسترها و فرصت‌های توسعه کارافرینی و معرفی کارآفرینان نمونه این حوزه در تاریخ 29 مرداد ماه برگزار نمایند. محورهای عمده این همایش عبارتند از :

1-    سازمان‌های کارآفرین صنعت حمل و نقل

2-    نوآوری‌های و بررسی فرصت‌های کارآفرینی در حوزه حمل و نقل درون شهری

3-    کارآفرینی در حوزه حمل و نقل برون شهری

4-    کسب و کار در خدمات مرتبط با حوزه حمل و نقل

خواهشمند است در‌صورت تمایل جهت شرکت در همایش و یا ارائه پیشنهادات مرتبط با محورهای همایش یکی از فرم‌های پیوست این پیام را تکمیل نموده و به دبیرخانه همایش ارسال دارید تا نسبت به ثبت نام و برنامه‌ریزی جهت ارائه اقدام لازم صورت پذیرد.

به امید دیدار شما

   وحید برادران

   دبیر همایش

 

آدرس دبیرخانه همایش: تهران- بلوار میرداماد- خیابان امیر سهیل تبریزیان- پلاک 24

آدرس ستاد کارآفرینی: تهران- شهرک غرب- ایوانک غرب- ستاد کارآفرینی شهر تهران

تلفکس: 22906363

Email: hamayesh29@yahoo.com

 

هیات اجرایی همایش: اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران شمالارسال توسط مباشرفر

هفته‌نامه فارغ التحصیلان

سلام،

همان‌طور که قبلا گفته بودم، هفته‌نامه کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد در روز‌های شنبه به چاپ می‌رسد و در میان سایر روزنامه‌ها و هفته‌نامه‌های صبح شنبه توزیع می‌گردد.

مطالبی همچون شرایط اخذ بورس‌های تحصیلی مناسب در خارج از کشور،‌ معرفی دانشگا‌ه‌های برتر دنیا، بازار کار مناسب در داخل کشور برای فارغ التحصیلان،‌ امکان معرفی توانمندی فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد، دعوت به همکاری‌های مختلف و مطالب خواندنی دیگر که قطعا به خواندن آن می‌ارزید، ‌در این هفته نامه به چاپ می‌رسد.

ضمنا در شماره این هفته، مقایسه‌ای بین کانون‌های فارغ التحصیلان دانشگاه‌های مختلف با دانشگاه آزاد انجام شده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : پنجشنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٧

KFC

سلام،

شاید غذای ویژه این رستوران زنجیره‌ای را تا به امروز امتحان کرده باشید. درسته همان جوجه سوخاری ویژه مربوط به KFC که دستور پخت آن توسط سرهنگ ساندرز تهیه شده است.

 

سرهنگ ساندرز در سن 66 سالگی کار خود را در نیروی دریایی ارتش آمریکا از دست داد و مجبور به ادامه زندگی از طریق دریافت مستمری بازنشستگی بود. مستمریی که اصلا کفاف خرج زندگی را نمی‌داد!! ایشان در همان سن 66 سالگی تصمیم گرفت تا دستور پخت جوجه سوخاری خود را به رستورانی بفروشد ... اما این کار در ابتدا بسیار سخت و دشوار به نظر می‌‌رسید. درست حدس زدید ایشان 1009 بار به رستوران‌های مختلفی مراجعه کرد تا سر‌انجام موفق به فروش دستور پخت مرغ سرخ شده گردید. از آن پس در سنی که غالب مردم از کار کردن دست می‌کشند و بازنشسته می‌شوند، به‌سوی مولتی ملیونر شدن پیش رفت.

نتیجه اخلاقی : خوب است بر روی شانه غول‌ها ایستاد و به آینده نگاه کرد.

کتاب "پدر پولدار، پدر بی پول" نوشته رابرت کیوساکی - کتابی است که خواندن آن به تمام مردم به خصوص دانشجویان MBA توصیه می شود ... به نظر من شما هم آن را مطالعه کنید.

در این کتاب با مفاهیم تازه دارایی و سرمایه آشنا می‌شوید. به میزان در‌آمد خود و نیز ۲ ماه رایگانی که از کسر بیمه و مالیات لحاظ می‌شود توجه می‌کنید(اگر در ماه ۶۰۰ هزار در آمد دارید چیزی حدود 100 هزار آن را بیمه و مالیات می دهید- یعنی سالی حدود 1.2 میلیون که معادل دو ماه رایگان است تعجب - تا حالا به آن فکر کرده اید). به تجربه سایر انسان‌های موفق که بدون سرمایه اولیه‌ای شروع به سرمایه گذاری می‌کنند آشنا می‌شوید ... پس حتما آن ار مطالعه کنیدارسال توسط مباشرفر
تاريخ : یکشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٧

عملکرد کبد و تعریف سیستم

سلام،

بعضی وقت‌ها فقط کافی است که یک خرده به خودتون فکر کنید به عملکرد محیط اطراف مثل باغچه منزلتان و یا اصلا به بدن خودتان. بعضی وقت‌ها شده که به علت یک بیماری ساده مجبور به استراحت چند روزه‌ای شده تا توانایی سابق به شما بازگردد. حالا می‌خواهم توجه شما را به یک عضو مهم و کوچک در بدن انسان جلب کنم.

واکنش Co2 (دی اکسید کربن) با NH3 (آمونیاک) تبدیل به اوره می‌شود که در صنعت به فرایند سنتز آمونیاک معروف است و بوسیله کاتالیزور در دمای 300 تا 400 درجه سانتیگراد و در فشار 300 الی 400 بار تولید می‌شود که مورد مصرف آن برای تولید کودهای شیمیایی است.

توضیح فوق مربوط به تولید صنعتی می‌باشد که در بدن انسان در عضوی به نام کبد صورت می پذیرد ... بدون آنکه شما در جریان فرایند ساخت این ماده در بدن قرار بگیرد، کبد کار خودش را انجام می‌دهد. قابل ذکر است که اگر بخواهیم کارخانه‌ای ایجاد کنیم که تمامی کارهای کبد را انجام بدهد باید فرایندهای پیچیده‌ای را طراحی کرده و چیزی حدود 7000 (هفت هزار) کارگر برای انجام دادن تمامی کارهای کبد استخدام نماییم، درصورتی‌که تمام آن وظایف در عضو کوچکی با نام کبد انجام می‌شود.

مثال فوق دلیلی برای تعریف سیستم و خصوصیات آن می‌باشد.

سیستم یک کل است متشکل از دو جزء و یا بیشتر که واجد 5 شرط زیر باشد:

1- کل مورد نظر یک و یا بیش از یک ویژگی و یا کارکرد معین را دارا باشد

2- هر جزء از مجموعه اجزای مورد نظر، بتواند رفتار و یا ویژگی کل را تحت تاثیر قرار دهد

3- در مجموعه مورد نظر، زیر مجموعه‌ای از اجزاء وجود دارند که برای تحقق کارکرد معین و تعریف شده کل در یک و یا بیشتر از یک محیط کفایت می‌کنند. وجود هر یک از این اجزاء برای تحقق کارکرد معین مورد نظر لازم است، اما هیچیک از این اجزاء به تنهایی برای تحقق این کارکرد کفایت نمی‌کند.

4- تاثیر گذاری هر یک از اجزای ضروری بر رفتار و ویژگی‌های یک سیستم بستگی داشته باشد به رفتار و ویژگی‌های دست کم یک جزء ضروری دیگر از همان سیستم

5- تاثیر هر زیر مجموعه متشکل از اجزای ضروری بر آن سیستم، وابسته است به رفتار حداقل یک زیر مجموعه دیگر از همان سیستم

 

(پنج شرط فوق برگرفته از کتاب باز آفرینی سازمان- راسل ایکاف می‌باشد)ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : سه‌شنبه ۱ امرداد ۱۳۸٧

رکورد خوبی ثبت شد

سلام

به شما دوستان خوب افتخار می‌کنم که طی هفته قبل با استقبال خوبی که در خصوص چهارمین سال تاسیس این وبلاگ از خود‌تان نشان دادید، یک خاطره خوب را برای من وخودتان به جای گذاشتید. این رکوردی که در تعداد یادداشت ثبت شده و ایمیل‌های محبت آمیز ارسال شده به جای ماند، نمایانگر میزان علاقه شما به اولین پایگاه اینترنتی مهندسان و دانشجویان صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال است.

الوعده وفا: جایزه هزارمین یادداشت در این وبلاگ متعلق به همه‌ی دوستان است، همه شما در شکل‌گیری این اتفاق نقش سازنده‌ای داشتید ولی به هر حال آقای علی بهزادپور هزارمین یادداشت را به طرز جالبی ثبت کردند که در نوع خود بی‌نظیر بود. از ایشان و سایر علاقمندانی که زحمت کشیدند و یادداشت ارسال نمودند بسیار سپاسگزارم و برای تمام شما دوستان آرزوی موفقیت روز افزون می‌نمایم.

ضمنا از شما خواننده محترم دعوت می‌کنم، درصورتی‌که مطلبی مرتبط با موضوع این وبلاگ دارید با ارسال آن برای من، امکان به اشتراک گذاری آن را برای همه مهیا سازید.ارسال توسط مباشرفر
آخرین مطالب