اولین پایگاه اینترنتی مهندسان و دانشجویان صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
این وبلاگ در سال 1383 به منظور ایجاد ارتباط مستمر بین دانشجویان و دانش آموختگان رشته مهندسی صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال تاسیس گردید. لطفا جهت استفاده از منوی سمت راست وبلاگ چند لحظه صبر کنید

تاريخ : پنجشنبه ۱٦ مهر ۱۳۸۸

از فروش بطری‌ تا تاسیس هارودس

 فروشگاه هارودس (Harrods) بزرگ‌ترین و مجهزترین فروشگاه انگلستان است که به دلیل تنوع فروش و ظاهر ویژه‌اش، شهرتی جهانی یافته است. این فروشگاه چند طبقه، تمامی امکانات رفاهی برای مشتریان را دارد و گفته می‌شود هر کسی به قصد خرید هر محصولی می‌تواند به آنجا مراجعه کند. تنوع محصولات آن به حدی است که بسیاری می‌گویند شما حتی می‌توانید برای خرید یک فیل به آنجا بروید. البته شهرت بیش از حد این فروشگاه تنها، به بزرگی و حجم وسیع محصولات ارائه شده‌اش محدود نمی‌شود، بلکه وجود سالن‌های غذاخوری متعدد و رستوران‌های مجلل و شیک در آن، از دیگر علل این خوش‌نامی محسوب می‌شود.

اما مدیر این فروشگاه عظیم یک تاجر مصری به نام محمد الفاید است. محمد عبدل الفاید در 27 ژانویه سال 1929 در شهر باکوس مصر در نزدیکی اسکندریه به دنیا آمد. او فرزند ارشد خانواده فقیری بود که یک معلم ساده سرپرستی آن را بر عهده داشت. به دلیل عدم توانایی خانواده، فرزندان از همان سنین کودکی به کسب و کار روی آوردند و هر یک به نوعی نیازهای مادی خود را برآورده می‌‌کردند.

محمد در ابتدا به فروش نوشابه‌های کوکاکولا روی آورد. او جعبه‌های نوشابه را از محله‌های دیگر می‌خرید و برای فروش، به محله فقیرنشین خودشان می‌آورد. به همین طریق از سود اندک فروش نوشابه می‌توانست لوازم‌‌التحریر مدرسه بخرد. اندکی بعد، با بیشتر شدن نیازها و کاهش توان خریدش حرفه جدیدی آغاز کرد. این بار او به جای فروش نوشابه به فروش چرخ‌های خیاطی روی آورد. چندی بعد نیز با به پایان رسیدن دوران تحصیلش، شغل معلمی را برگزید و این‌گونه امرار معاش می‌کرد. الفاید در آن دوران حتی در رویاهایش نیز داشتن عنوانی چون تاجر ثروتمند یا مدیر یک فروشگاه عظیم چون هارودس را تصور نمی‌کرد. اما گردش ایام این بار به کام او بود. آشنایی او با خواهر یک تاجر بین‌المللی به نام عدنان خاشوجی زندگی او را به کل زیر و رو کرد.

ازدواج او با این دختر سبب شد با عنوان مسئول امور بازرگانی عدنان در عربستان سعودی مشغول به کار شود. در مدت زمان بسیار کوتاهی توانست کنترل کلیه امور را در اختیار گیرد و همانند یک تاجر باتجربه، به انجام معاملات بزرگ و سودده بپردازد. موفقیت او در این زمینه سبب شهرتش میان تجار و مدیران اقتصادی کشورهای دیگر چون امارات، هائیتی و انگلستان شد. در همین زمان با بازگشت او به مصر و افتتاح اولین کمپانی تجاری شخصیش، سلطان برونئی که یکی از ثروتمندان دنیا به شمار می‌رود، او را به عنوان مشاور اقتصادیش برگزید. اگرچه ازدواج با یک دختر ثروتمند عامل اصلی آغاز موفقیت‌های او در زندگی به حساب می‌آید، اما هوش بازرگانی و شم اقتصادی او نیز از عواملیند که را از آغاز مسیر تا پایان و رسیدن به موفقیت‌های بزرگ‌تر همراهی کرده‌اند. بی‌شک، بدون در اختیار داشتن استعداد کافی و تجربه‌های دوران نوجوانی و جوانی، محمد هرگز نمی‌توانست از عهده این مهم برآید.

سال 1974، دوران تازه‌ای را در کارنامه زندگانی الفاید رقم زد. در این سال، او رسما وارد کشور انگلستان و شهر لندن شد و امور بازرگانی خود را در آنجا آغاز کرد. تقریبا یک سال پس از ورودش، به عضویت هیئت‌مدیره کمپانی بزرگ Lonrho درآمد و در نقش یک مدیر بزرگ و موفق ظاهر شد. در سال 1979، هتل Ritz پاریس را خرید و در سال 1985، به همراه برادرش علی فروشگاه هارودس را به مبلغ 5/6 میلیون پوند صاحب شد.

خرید این فروشگاه توسط الفاید، سر و صدا بسیاری ایجاد کرد. از آنجا که هارودس در مالکیت مدیر هیئت‌مدیره «Lonrho» یعنی رولند قرار داشت و او هم علی‌رغم میل باطنیش به این فروش تن داده بود، هر بار با طرح ادعایی سعی در مخدوش کردن چهره الفاید و برادرش داشت. به طوری که سرانجام در سال 1990، با اتهام دزدی به این 2 برادر، پرونده جدیدی علیه آن‌ها ساخت. با این اتهام برادران الفاید دستگیر شدند اما اندکی بعد با درگذشت رولند همه چیز به پایان رسید و 2 برادر آزاد شدند. با اثبات بی‌گناهی آن‌ها و طرح شکایت علیه پلیس بین‌الملل دوباره اوضاع به حالت اولیه خود بازگشت و رونق اقتصادی فروشگاه هارودس از سر گرفته شد.

از آنجا که انگلیسی‌ها هرگز دوست ندارند در بازی‌های سیاسی یا اقتصادی بازنده از میدان خارج شوند، در مقابل پیشرفت‌های الفاید دست به بازی جدیدی زدند. طرح اتهاماتی چون حمایت او از گروه القاعده همواره از سوی سیاست‌مداران انگلیسی شنیده می‌شد تا اینکه او سرانجام مجبور به ترک این کشور و برگزیدن کشور سوئیس‌ جهت اقامت شد.

جالب است بدانید که پسر الفاید در جریان تصادف پرنس دایانا در سال 1997 همراه او بوده و او نیز در آن تصادف جان خود را از دست داد.

هم اکنون محمد عبدالعزیز، کارگردان صاحب‌نام مصری در تدارک تهیه یک سریال تلویزیونی با عنوان محمد المصری است که درباره زندگانی محمد الفاید است

منبع: سایت کانون فارغ التحصیلان دانشگاه آزادارسال توسط مباشرفر
تاريخ : پنجشنبه ٩ مهر ۱۳۸۸

پیشرفت تکنولوژی و برند سازی

سلام

بعضی وقتا که به سرعت تغییرات و بخصوص تغییرات تکنولوژی فکر میکنید از این سرعت شگفت زده خواهید شد. شاید ١۵ سال قبل داشتن تلفنی که همراه شما باشد خیلی دور از ذهن نبود ولی داشتن تلفنی که هم ریش تراش باشه،‌هم فهوه ساز، هم ویدیو پروژکتور، هم ساز دهنی و از همه مهمتر که یک دستگاه مترجم به پنجاه زبان زنده دنیا و ... دور از ذهن بود. و اما حالا ...

حالا امروز این موبایل شبیه سازی شده و می تونید به وب سایت مربوط به آن مراجعه کنید.

اینجا را کلیک کنید ... Pomegrante

فقط مقداری صبر کنید تا وب سایت کامل آپلود بشهارسال توسط مباشرفر
آخرین مطالب