اولین پایگاه اینترنتی مهندسان و دانشجویان صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
این وبلاگ در سال 1383 به منظور ایجاد ارتباط مستمر بین دانشجویان و دانش آموختگان رشته مهندسی صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال تاسیس گردید. لطفا جهت استفاده از منوی سمت راست وبلاگ چند لحظه صبر کنید

تاريخ : سه‌شنبه ٢٦ امرداد ۱۳۸٩

سلام

موضوع مالی رفتاری جذاب هست ...

این مقاله که ترجمه شده می باشد را خوندم دیدم جالبه خواستم شما هم بخونید. ضمنا از این کارا چند تا خوبش تو ایران هم انجام شده که در فرصت ها بعدی برای شما به اشتراک می گذارم.

نشریه دانشگاه هاروارد بررسی می‌کند:

سرگذشت اقتصاد رفتاری

کریج لمبرت

مترجم: یاسر میرزایی

اودیسه در کنار جزیره اغواگر سیرنس

اقتصاد رفتاری توضیح می‌دهد که چرا ما وقتمان را هدر می‌دهیم، خرید می‌کنیم، قرض‌ می‌گیریم و تا فرصتی دست دهد، شکلات می‌دزدیم.

 

همچون همه‌ انقلاب‌های فکری، این یکی هم با بروز حقایق غیرمعمول و مشاهدات عجیب و غریبی آغاز شد که تفکر غالب نمی‌توانست توضیحش دهد. برای مثال قماربازان، حتی وقتی که مشخص است می‌بازند به شرط‌بندی ادامه می‌دهند. مردم مدعی‌اند که می‌خواهند برای بازنشستگی‌شان پول ذخیره کنند، بهتر بخورند، شروع به ورزش کنند، سیگارکشیدن را کنار بگذارند و همین تصمیم را هم دارند، اما این کارها را نمی‌کنند. قربانیانی که حس می‌کنند با آنها به بدی برخورد شده است، به خونخواهی برمی‌خیزند، اگر چه این کار به منافعشان لطمه می‌زند.

این حقایق غیرمتعارف، توهینی آشکار به مدل استاندارد عامل انسانی یعنی انسان اقتصادی است که اقتصاددانان کلاسیک و نئوکلاسیک آن را برای دهه‌ها (البته نه برای قرن‌ها) فرضی بنیادی دانسته‌اند. انسان اقتصادی تصمیماتی منطقی، عقلانی و خودخواهانه می‌گیرد که هزینه‌ها و فایده‌ها را می‌سنجد و سعی می‌کند ارزش و سود را برای خود حداکثر کند. انسان اقتصادی، مخلوقی باهوش، تحلیل‌گر و خودخواه است که به خوبی می‌تواند خود را برای رسیدن به اهداف درازمدتش تنظیم کند و گرفتار حالات و احساسات آنی‌اش نشود. انسان اقتصادی دستاویز ساده‌ای برای تولید نظریات دانشگاهی است، اما انسان اقتصادی از ضعفی کشنده رنج می‌برد: چنین انسانی وجود ندارد.

وقتی ما به دنیای انسان‌های واقعی برمی‌گردیم، می‌بینیم که رفتارها، ماشین‌وار نیست، بلکه غیرعقلانی، به ضرر خویش و حتی نوع‌دوستانه است. اینها مشاهدات معمولی است که برای قرن‌ها وجود داشته است؛ نوا اشرف، استاد مدیریت کسب‌وکار می‌گوید، آدام اسمیت در واقع «روان‌شناسی را همچون بخشی از تصمیم‌گیری می‌دید». «او نزاعی میان خواسته‌های نفس و نظارت بی‌طرف می‌دید». با این وجود، اقتصاد نئوکلاسیک این بینش‌ روان‌شناختی را کنار گذاشت. همین 15 سال پیش، زیرشاخه‌ای که اقتصاد رفتاری خوانده می‌شد (مطالعه‌ مردم با به کارگیری همزمان روان‌شناسی و اقتصاد تا بدانیم در عالم واقع چه طور تصمیم می‌گیرند) تلاشی حاشیه‌ای و غریب بود. امروز اقتصاد رفتاری بخشی جوان، پویا و قوی در جریان اصلی علم اقتصاد است و مفتخر به دریافت یک جایزه‌ نوبل و حجم قابل‌توجهی از تحقیق تجربی و تاریخی از به حاشیه‌ راندن تئوری‌های نئوکلاسیکی است که برای مدتی طولانی حاکم بر علم اقتصاد بود.

 ادامه مطلب...
ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : یکشنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸٩

فرایند

سلام

چند روز پیش با یک نفری در خصوص وضعیت کارکنانش و نیز روش های انجام کارشون حسابی بحث می کردم. ایشون اصلا زیر بار این نمی رفت که تو کارهاشون مشکلی وجود داره و همه چیز را بر عهده خود ارباب رجوع و از عدم آشنایی با موضوع می دانست!!

داشتم فکر می کردم که به اون چی بگم که اینقدر بی خودی اصرار نکنه!؟!

یک دفعه این مثال یادم اومد ... چند سال قبل همیشه توی بانک این مشکل پیش می یومد که یکی می زد تو صف و داد همه را در می یاورد! بعد هم بین مشتریان بانک کلی دعوا می شد که چرا اینطوری شده از خود راضی بعدش هم مسئول باجه یک اخمی به همه می کرد و با یک حالت عجیب و غریب به کارش ادامه می داد.

ولی بالاخره یک آدمی پیدا شد که پیشنهاد داد به مردم شماره بدین!! اینطوری هر کسی سر نوبت خودش میره جلوی باجه و این فشاری هم که جلوی باجه وجود داره و این استرسی هم که به باجه دار وارد میشه نیز از بین خواهد رفت...

و اینگونه شد که بانک های خصوصی تاسیس شد چشمک و پشت سر اون هم بانک های دولتی از این روش استفاده کردند و البته نه همه بانک های دولتی. بالاخره تعدادی به این سیستم روی آوردند که حق با مشتری است و باید اصلاح روش کار صورت پذیرد.

ولی باز هم اون آقا نپذیرفت که فرایندهاش مشکل داره و باید یک فکری برای حل اونها بکنه ...ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : شنبه ٢۳ امرداد ۱۳۸٩

برای موفق شدن در کسب وکار چطور باید شروع کرد؟

 

امروز این سوال خیلیهاست؛ خیلی از شمایی که تازه میخواهید وارد بازار کار شوید و خیلی از شمایی که هنوز به رویاهای کاریتان نرسیدهاید. با اینکه هیچ پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد که برای همه رشتههای کاری و بیزنسها عمل کند اما بیزنس چند نکته و اصول کلی دارد که همه تاجران موفق تا به حال رعایت کردهاند. مهم نیست که چه میفروشید و تجارتتان درچه مورد است، اگر این 10  قانون را دنبال کنید موفقیت شما حتمی است.

 

1.    با خودتان صادق باشید. مهم نیست که دیگران چقدر پول درمیآورند، اگر از کارتان لذت نبرید هیچوقت از کارتان احساس غرور نخواهید کرد پس این کار را رها کنید. اگر کاری را دنبال کنید که علاقهای یا اعتقادی به آن نداشته باشید، بااینکه ممکن است به یک موفقیت موقتی برسید اما مطمئن باشید که دیر یا زود شما را کله پا میکند.

 

2.    یک نیاز پیدا کنید تا برآوردهاش نمایید. شاید میلیونها بار این را شنیده باشید اما هنوز هم این قانون عمل میکند. ساده‌‌ترین بیزنس این است که محصولات یا خدماتی را تولید یا ارائه کنید که نیاز مردم باشد.

نیازی نیست که زمان و پول زیادی را برای متقاعد کردن مشتریان صرف کنید چون آنها به چیزی که شما عرضه میکنید نیاز دارند. میتوانید توضیح دهید که چرا بهترین مرجع آنها برای نیازشان شما هستید. فقط باید اطمینان یابید که این همان نیازی است که مردم حاضرند برای آن پول خرج کنند.

 

3.    محصولات یا خدماتی را انتخاب کنید که بتوانید آنرا خیلی بیشتر از آنچه برای خودتان هزینه دارد بفروشید. اگر تفاوت بین هزینهای که برای خودتان درمیآید و قیمت فروش کم باشد، برای پیشرفت کار به مشکل میخورید. وقتی حاشیه سود کم باشد، پول کافی برای استخدام کارمند، پرداخت اجارهها، تبلیغات بیشتر و سایر مسائل نخواهید داشت.ادامه مطلب...
ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : شنبه ۱٦ امرداد ۱۳۸٩

این ایمیل زیبا امروز برام اومده بود ... دیدم قشنگه و خواستم شما هم بخونیدش

وقتی که نوجوان بودم، یک شب با پدرم در صف خرید بلیط سیرک ایستاده بودیم.جلوی ما یک خانواده پرجمعیت ایستاده بودند.به نظر می رسید پول زیادی نداشتند. شش بچه که همگی زیر دوازده سال بودند، لباس های کهنه ولی در عین حال تمیـز پوشیده بودنـد.بچه ها همگی با ادب بودند.دوتا دوتا پشت پدر و مادرشان، دست همدیگر را گرفته بودند و با هیجان در مورد برنامه ها و شعبده بازی هایی که قرار بود ببینند، صحبت می کردند.مادر بازوی شوهرش را گرفته بود و با عشق به او لبخند می زد.

 پدر جواب داد: لطفاً شش بلیط برای بچه ها و دو بلیط برای بزرگسالان. متصدی باجه، قیمت بلیط ها را گفت. پدر به باجه نزدیکتر شد و به آرامی پرسید: ببخشید، گفتید چه قدر؟!
متصدی باجه دوباره قیمت بلیط ها را تکرار کرد.پدر و مادر بچه ها با ناراحتی زمزمه کردند.معلوم بود که مرد پول کافی نداشت. حتماً فکر می کرد که به بچه های کوچکش چه جوابی بدهد؟

ناگهان پدرم دست در جیبش برد و یک اسکناس بیست دلاری بیرون آورد و روی زمین انداخت. بعد خم شد، پول را از زمین برداشت، به شانه مرد زد و گفت: ببخشید آقا، این پول از جیب شما افتاد!
مرد که متوجه موضوع شده بود، همان طور که اشک از چشمانش رازیر می شد، گفت: متشکرم آقا.مرد شریفی بود ولی درآن لحظه برای اینکه پیش بچه ها شرمنده نشود، کمک پدرم را قبول کرد...
بعد از این که بچه ها داخل سیرک شدند، من و پدرم از صف خارج دیم و به طرف خانه حرکت کردیموقتی به باجه بلیط فروشی رسیدند، متصدی باجه از پدر خانواده پرسید: چند عدد بلیط می خواهید؟


جمله روز:  بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : چهارشنبه ۱۳ امرداد ۱۳۸٩

شرکت URS انگلستان با همکاری شرکت بهین ایده برگزار می کند:

دوره آموزشی همراه با کارگاه و تور سمینار صنعتی:

تشریح الزامات ، مستندات ISO 9001:2008 و ممیزی داخلی

با ارائه گواهی نامه بین المللی از شرکت  URS  انگلستان و گواهی صنعت گشت از شرکت بهین ایده

(برگزارکننده معتبرترین و بزرگترین تورهای آموزشی- صنعتی با همکاری شرکت شهرک های صنعتی استان تهران)

  •   تاریخ و مکان برگزاری : 19 الی 21 مرداد ماه 1389- تهران و شهرک صنعتی شمس آباد
  •   هزینه دوره : تنها 143،000 تومانادامه مطلب...
ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : سه‌شنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸٩

میلیاردرها

ریاست شرکت بزرگ فولاد روسیه در سی سالگی

الهام جوادی

آلکسی مورداشوف مدیر عامل و سهامدار شرکت تولید فولاد سورستال (فولاد شمال)، با ثروت 9/9 میلیارد‌دلار هفتادمین میلیاردر جهان است. این شرکت یک شرکت روسی است که عمده فعالیت آن در زمینه فولاد و معدن و دومین شرکت بزرگ فولاد در روسیه است. تاسیسات اصلی سورستال از جمله کارخانه فولاد چرپووتز در شمال غرب روسیه، در شهر چرپووتز واقع است. درآمد سورستال در سال 2009 با بیش از 92‌هزار کارمند در حدود 13میلیارد‌دلار برآورد شده بود.

آلکسی مورداشوف در 26 سپتامبر سال 1965 در شهر چرپووتز در ایالت ولوگدا روسیه متولد شد. پدر او که در موسسه پلی‌تکنیک گورکی تحصیل کرده بود، زمانی که در کارخانه متالورژی چرپووتز کار می‌کرد با همسر آینده خود آشنا شد.

آلکسی مورداشوف در سال 1988 با افتخار از موسسه اقتصاد لنینگراد با مدرک کارشناسی فارغ‌التحصیل شد. او پس از فارغ‌التحصیلی در سال 1988 به عنوان یک اقتصاد‌دان به کارخانه متالورژی چرپووتزی پیوست. این شرکت به زودی به شرکت سورستال تغییر نام داد. او در سال 1992 زمانی که مدیر کل کارخانه، یوری لیپوهین، به او یاد داد که چطور سهام کارخانه را بخرد تا کارخانه به دست افراد خارج از آن نیفتد به مقام مدیر ارشد مالی شرکت ارتقا پیدا کرد. مورداشوف در سن 27 سالگی یک شرکت تابعه از سورستال تاسیس کرد که 76‌درصد سهام آن در اختیار او و 24‌درصد آن در اختیار سورستال بود. مورداشوف سپس توانست بیشتر سهام کارخانه را خریده و در سی سالگی مدیر کل کارخانه شد. او این کارخانه را گسترش داد و با خرید شرکت‌های خودروسازی، ذغال سنگ، بندرگاهی و حمل و نقل، آن را تبدیل به یک مجتمع صنعتی به نام سورستال کرد.ادامه مطلب...
ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸٩

صنعت جهانی بورس در شش ماه نخست سال 2010

    دبیرخانه فدراسیون جهانی بورس ها (WFE) به تازگی گزارش خود را برای نیمه نخست سال جاری میلادی در خصوص وضعیت حاکم بر بازار سرمایه بین المللی ارایه کرد.

    براساس این گزارش، ارزش شاخص بورس های فدراسیون از ژانویه تا پایان ژوئن 2010 به طور متوسط بیش از یازده درصد کاهش داشت. با اینحال، عملکرد شاخص برخی از اعضا مثبت نیز بوده است. جدول زیر برترین بورس ها را از لحاظ بازده شاخص اصلی آنها در شش ماهه نخست سال 2010، و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

 

ردیف

نام بورس

نام شاخص

درصد تغییر

1

بورس اوراق بهادار کلمبو

CSE All

89

2

بورس اوراق بهادار تهران

TEDPIX

55

3

بورس استانبول

ISE Nat. 100

48

4

بورس اندونزی

JSX Composil

43

5

بورس بوئینس­آیرس

Composite

42

6

بورس فیلیپین

PSEi

38

7

بورس تایلند

SET

33

8

بورس OMX کپنهاگ

OMXC

32

9

بورس ورشو

WIG Total Return

30

10

بورس مکزیک

IPC

29ادامه مطلب...
ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : شنبه ٩ امرداد ۱۳۸٩

میلیاردرها
بیش از 100 پله صعود در لیست میلیاردرها در یک سال

الهام جوادی
اولگ دریپاسکا میلیاردری که از سال 2009 تا 2010 بیش از صد پله در لیست میلیاردرهای دنیا بالا آمده در حال حاضر با 7/10 میلیارد دلار پنجاه و هفتمین میلیاردر دنیا است.

او در سال 2008 با ثروت 28 میلیارد دلار نهمین فرد ثروتمند دنیا بود، اما به خاطر رکود اقتصادی بازار و بدهی‌های سنگین در سال 2009 به رده 164 سقوط کرد. دریپاسکا مدیرعامل شرکت روسی بیسیک المنت و عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل شرکت یونایتد RUSAL، بزرگ‌ترین شرکت آلومینیوم جهان است. در سال 2006 شرکت‌های RUSAL، سوآل و گلنکور اینترنشنال از سوئیس دارایی‌های مربوط به آلومینیوم خود را با هم ادغام کردند و نام یونایتد روسال را بر آن نهادند. یونایتد RUSAL با بیش از 75 هزار نفر کارمند در سال 2007 درآمدی بیش از 3/14 میلیارد دلار داشت.ادامه مطلب...
ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٩

میلیاردرها

املاک هنگ‌کنگ در دستان خانواده کواک

 

الهام جوادی

خانواده هنگ‌کنگی کواک، یکی از قدرتمندترین خانواده‌های هنگ‌کنگ، با مجموع ثروت هفده میلیارد دلار در جایگاه بیست و هشتم لیست ثروتمندان سایت فوربز درسال2010 قرار دارد.

این خانواده، مالک شرکت املاک سان هونگ کای (SHKP ) بوده و اداره آن را بر عهده دارد. این خانواده مالک بخشی از سهام شرکت تله‌کام اسمارتون-ودافون و اپراتور اتوبوس شهری KMB هم هست. این شرکت که در سال 1972 وارد لیست بازار مبادلات سهام هنگ‌کنگ شد، در حال حاضر بزرگترین شرکت دارایی و املاک در آسیا و هنگ‌کنگ است. حوزه تخصصی کار این شرکت در زمینه فروش و سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های مسکونی و تجاری با کیفیت عالی است. بیش از 31 هزار کارمند و افراد متخصص در زمینه خرید زمین، معماری، عمران و ساخت، مهندسی و مدیریت املاک برای شرکت SHKP کار می‌کنند. گردش وجوه این شرکت در سال 2009 بیش از 34 میلیارد دلار هنگ‌کنگ و سود عملیاتی آن در حدود 9/13 میلیارد دلار هنگ‌کنگ بوده است. بخش عمده درآمد و سود عملیاتی SHKP حاصل از فروش و اجاره املاک است. املاک تحت مدیریت این شرکت بزرگ در حدود 1/44 میلیون فوت مربع است. SHKP کسب و کارهای دیگر نزدیک به کسب و کار تخصصی خود مثل هتلداری، خدمات مالی، بیمه، مخابرات، تکنولوژی اطلاعات، حمل‌و‌نقل، لجستیک و زیرساخت‌ها دارد. تاک سنگ کواک در اوایل دهه 1960 به همراه فانگ کینگ هی و لی شائو کی (میلیاردر بیست و دوم سال 2010) شرکت املاک سان هونگ کای را تاسیس کرد.


ادامه مطلب...
ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : یکشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٩

شرکت ها دارای انواع مختلفی هستند که هر یک از آنها بر اساس قانون تجارت دارای مسئولیت ها و اختیارات خاصی می باشند.

انواع شرکت ها به شرح زیر است:

  1. شرکت سهامی عام  public 
  2. شرکت سهامی خاص  private
  3. شرکت با مسئولیت محدود   Ltd. (UK) 
  4. شرکت مختلط غیر سهامی   limited partnership
  5. شرکت مختلط سهامی  mixed joint-stock partnership
  6. شرکت تضامنی   general partnership  
  7. شرکت نسبی  proportional liability partnership
  8. شرکت تعاونی تولید و مصرف   production and consumption cooperative


ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : شنبه ٢ امرداد ۱۳۸٩

مدیر صندوق پوشش سرمایه، کلکسیون‌دار بزرگ دنیا

 

الهام جوادی
استیوکوهن، بنیانگذار و مدیر صندوق پوشش سرمایه «مشاوران سرمایه ساک» (
SAC)، در سال 2009 با ثروت 5/5 میلیارد دلار، هشتاد و هفتمین میلیاردر دنیا بود. شرکت ساک، یک صندوق پوشش سرمایه با دفتر مرکزی در استنفورد ایالت کانکتیکات آمریکا است که بر استراتژی‌های بازار سهام تمرکز دارد.

 

استیو کوهن در 11 ژوئن سال 1956 در شهر گریت نک در نیویورک متولد شد. پدر او یک تولید‌کننده پوشاک و مادرش یک معلم پاره‌وقت پیانو بود. کوهن در سال 1978 از مدرسه تجارت وارتون دانشگاه پنسیلوانیا مدرک کارشناسی اقتصاد گرفت. یکی از دوستان استیو در زمان تدریس در این مدرسه به او کمک کرد با 1000 دلار از شهریه دانشگاهش یک حساب کارگزاری (سرمایه‌گذار این حساب را در یک موسسه مالی باز می‌کند تا از این طریق بتواند اوراق بهادار مثل سهام و اوراق قرضه را خرید و فروش کرده یا نگه دارد) باز کند.
کوهن بعد از اتمام تحصیل در وارتون در سال 1978 در وال‌استریت به عنوان یک تاجر تازه‌کار در یکی از دپارتمان‌های شرکت کارگزاری گرانتال اندکو مشغول به کار شد. او در این شرکت توانست مدیریت یک پرتفولیوی 75 میلیون دلاری را بر عهده گیرد.


ادامه مطلب...
ارسال توسط مباشرفر
تاريخ : جمعه ۱ امرداد ۱۳۸٩

چرا پولاتونو جمع می کنین

اصلا این پولاتون رو کجا جمع می کنین؟

توی بانک، می دین به همسرتون ؟ طلا و سکه می خرین؟ شاید هم دلار و پوند و یورو؟

بعضی ها هم سهم  یا اوراق مشارکت می خرن؟ بعضی ها هم خونه و زمین و ...

money

ولی یک سئوال اساسی تر، اصلا کدام یک از روش های فوق روش بهتری است؟ آیا باید تخصصی خاصی برای خرید و فروش این موارد داشته باشیم؟

موضوع انشاء "علم بهتر است، یا ثروت" که یادتونه!!

یکسری پول دارن و می تونن به بهترین موقعیت های تحصیلی دست پیدا کنند ( که جای شکرش باقی هست که با پوله دارن درس می خونن نه ...) یکسری هم که تعدادشون خیلی نیست از طریق این علمه دارن خوب پول در میارن.

اصلا می خوام یک سئوال مهمتری را بررسی کنیم ... اصلا به درد سرمایه گذاری می خوریم یا نه؟ از نظر مباحث "مالی رفتاری" در چه وضعی هستیم؟

می خوام بصورت دوره ای یکسری از این آموزش ها را ارائه کنم. اگه دوست دارین که مطالبی در این خصوص دریافت کنید یک خبری بدین. به زودی با پرسشنامه تیپ سنجی در خصوص سرمایه گذاری بر می گردم.ارسال توسط مباشرفر
آخرین مطالب