اولین پایگاه اینترنتی مهندسان و دانشجویان صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
این وبلاگ در سال 1383 به منظور ایجاد ارتباط مستمر بین دانشجویان و دانش آموختگان رشته مهندسی صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال تاسیس گردید. لطفا جهت استفاده از منوی سمت راست وبلاگ چند لحظه صبر کنید

تاريخ : پنجشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٧

ده نکته راجع به ایجاد تغییر شغلی موفق

آیا فقط بدنبال یک شغل بهتر هستید؟ شاید بدنبال یک حرفه پردرآمد هستید! حرفه‌ای که با مهارت‌ها و علائق، ارزش‌ها و طرح‌های آینده شما بهتر مطابقت داشته باشد. اما دقیقاً راجع به یک وضعیت تغییر شغلی چه دیدگاهی دارید و چگونه عمل می‌کنید؟
نگاه جدی به مسأله نتایج و احتمالات قبل از کوشش به انتخاب زمینه شغلی جدید، بسیار مهم است.
هنگام انتقال از شغل فعلی به شغل بعدی ، ده نکته را مورد توجه قرار دهید :


۱) طرح و نقشه روشنی داشته باشید
ظریف‌ترین گامی که می‌توانید بردارید این است که یک استراتژی تغییر شغلی مؤثری طرح‌ریزی نمائید، استراتژی که یک طرح عملی کامل بوده و موضوعات مالی، تحقیقی، آموزشی و پرورشی را در خود داشته باشد. بخاطر داشته باشید که یک تغییر شغلی موفق می‌تواند چند ماه یا بیشتر بطول انجامد تا کامل گردد، بنابراین باید صبور باشید.۲) منتظر فرصت مناسب باشید
بهترین زمان برای شروع توجه به یک شغل جدید، زمانی است که جای پای خود را در شغل و موقعیت فعلی محکم نمایید. نیاز به گفتن ندارد که کنترل مداوم حقوق و پرداخت‌ها، می‌تواند شما را از بسیاری از فشارها رها سازد. راه‌های زیادی جهت شروع یک مسیر شغلی جدید وجود دارد نظیر انجام یک شغل بصورت داوطلبانه و انفرادی و یا بصورت یک مشاور در یک مؤسسه. این روش‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا در زمینه شغلی جدید و دلخواه خود به وارسی شغلی بپردازید.


۳) از دلایل تغییر شغل خود اطمینان حاصل نمائید
این دلیل که در شغلی بدشانس هستید، دلیل قانع کننده‌ای برای جابجایی شغل نیست. بدقت تجریه و تحلیل نمایید که آیا این همان شغل واقعی شماست که آنرا دوست ندارید یا بدلیل شرایط اداری، کارفرمای خود و یا مسئول خود، از آن تنفر دارید.

 

 

۴) در مورد زمینه شغلی جدید تحقیق نمایید
مطمئن شوید که قبل از سعی به انتقال شغل، تمام احتمالات و صورت‌های ممکن را مورد بررسی و آزمایش قرار داده‌اید. با افراد مختلف در شبکه شغلی خود مذاکره نمایید، پرونده‌ها و نمودارهای شغلی را مطالعه نمایید، با افراد متخصص در امر مدیریت شغلی ملاقات و گفتگو نمایید. هر قدر اطلاعات مطمئن‌تری نسبت به قبل تهیه نمایید، موفقیت شما بیشتر خواهد بود.


۵) درباره آنچه مهم است تصمیم‌گیری نمایید
اکنون بهترین زمان برای بازتاب فکری اندیشمندانه (در این مرحله) می‌باشد. باید از خود بپرسید خواسته عملی و حقیقی‌تان در باقیمانده زندگی‌تان کدام است. صادقانه جدول و فهرستی از آنچه دوست دارید و آنچه دوست ندارید، تهیه نمایید. در این جدول، مهارت‌ها، ارزش‌ها و علائق شخصی خود را دخیل سازید. بسیاری از کسانی که به فکر تغییر شغل هستند سعی دارند بین زندگی شخصی و شغلی شان موازنه‌ای بیابند مثل ترکیب صحیح پول و هدف. در این رابطه ممکن است به مشاوره یک مربی شغلی نیاز داشته باشید و یا یک تست ارزیابی شغلی از خود بعمل آورید.


۶) توانایی ها و شایستگی های خود را به آزمایش بگذارید
آیا تجربه و تحصیلات مورد نیاز بعنوان کاندیدای اصلح یک شغل را در زمینه شغلی دلخواه و جدید، دارا هستید؟ اگر جواب منفی است پس باید راهی برای پر کردن شکاف گواهینامه‌ها و مدارک مختلف خود بیابید، یعنی باید اهداف خود را بلند مدت انتخاب کنید و به فکر آموزش بیشتر و یا بازآموزی باشید.


۷) درباره صنایع و صنعت بیشتر بیاموزید
زمینه شغلی که با علائق شما جور است را حس کنید. راجع به صنعت و صنایع در مجلات و روزنامه‌ها مطالعه نمایید، در کنفرانس‌های مربوط به صنایع مختلف حضور یابید و با سایر افراد درباره مشاغل حرفه‌ای شان گفتگو نمایید. درباره این نکته که آیا صنعت مورد علاقه شما پناسیل رشد دارد یا خیر مطالعه بیشتری بعمل آورید. مجلات بازرگانی، سازمان‌ها و شرکت‌ها، وب سایت‌های فراوانی ایجاد نموده‌اند و دارای بانک‌های اطلاعاتی قابل جستجو هستید که فضاهای شغلی در بسیاری از صنایع خاص را فهرست می‌کند. سعی کنید جستجو در این وب سایت‌ها را بصورت یک امر عادی در آورید.

 

 

۸) شبکه‌های ارتباطی را گسترش دهید
به سرعت دوستی‌های حرفه‌ای ایجاد نمایید و بسوی آنها تمایل نشان دهید. سازمان‌های حرفه‌ای و مؤسسات تجاری صنایع شغلی، محل خوبی برای شروع این کار است. بسیاری از این سازمان‌ها رویدادهای شبکه‌ای و نمایشگاه‌های شغلی را در خود نگهداری می‌کنند.


۹) مهارت‌های جستجوی شغلی خود را به‌روز نمایید
این نکته بسیار مهم است که مهارت‌ها و تکنیک‌های شکار شغلی خود را قبل از شروع به ایجاد شبکه ارتباطات حرفه‌ای، نوسازی نمایید و اطمینان حاصل نمایید که از زمان و منابع تا جایی که امکان دارد بطور مؤثر استفاده نموده باشید.


۱۰) هزینه‌های مربوط به شغل جدید را تحمل نمایید
انتظار نداشته باشید بلافاصله در شغل جدید هم مثل شغل قبلی در سطح ارشدیت قرار بگیرید برای نیل به درجات بالای شغلی، باید زمانی را سپری نمود. ولی اگر با گذاشتن از مراحل فوق توانستید شغل مورد علاقه خود را بیابید، این هزینه ها ارزش آنرا دارد که متحمل شوید.


منبع :

 

www.allbusiness.com/human-resources/careers-changing-jobs/۱۶۱۸-۱.html
مولف : مجله وندر تایم ( سایت www.allbusiness.com )مترجم : علیرضا صالحی امین ( مسئول مالی آموزش و پرورش شفت )فوق لیسانس مدیریت بازرگانی
علیرضا صالحی امین
منبع وب سایت آفتاب

 ارسال توسط مباشرفر
آخرین مطالب