اولین پایگاه اینترنتی مهندسان و دانشجویان صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
این وبلاگ در سال 1383 به منظور ایجاد ارتباط مستمر بین دانشجویان و دانش آموختگان رشته مهندسی صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال تاسیس گردید. لطفا جهت استفاده از منوی سمت راست وبلاگ چند لحظه صبر کنید

تاريخ : جمعه ۱٤ تیر ۱۳۸٧

مواردی که نباید با همکارانتان در میان بگذارید

چیزهای مشخصی وجود دارد که نیازی نیست همکاران در مورد یکدیگر بدانند.این اتفاق ممکن است قبلا برای هر کسی رخ داده باشد. رشته‌ای از کلمات در مورد موضوعی که خودتان آن‌را انتخاب کرده‌اید را بر زبان جاری می‌کنید، مدت زیادی حرف می‌زنید و تا زمانی که مخاطبان‌تان به آن توجه کنند این زیاده گویی را ادامه می‌دهید. نوعی از سخنان بیهوده و نا‌مفهوم که متوقف نخواهد شد، مگر اینکه فرد دیگری صحبت شما را قطع کند. صحبت‌های تند و ناشمرده که ناچارا، تنها اگر شما بخواهید به پایان می‌رسند.
بله، مریضی وراجی هرگزچیز خوبی نیست، حتی می‌تواند در بعضی جاها مثل محل کار خیلی بدتر هم باشد.
چیزهای مشخصی وجود دارد که نیازی نیست همکاران در مورد یکدیگر بدانند. به‌طور مثال برنامه‌ی بچه دار شدن شما و یا بحث‌هایی در مورد معده‌ی شما، اما به نظر می‌آید که بعضی از مردم نمی‌توانند سکوت کنند.
لیندا لپک (Linda Lopeke) یک متخصص پیشرفت در مشاغل و تولید کننده برنامه‌های مشاوره‌ای شروع هوشمندانه واقعی(SmartStart Virtual Mentoring Programs) می‌گوید:
بعضی از مردم صحبت می‌کنند تا صدای حرف زدن خودشان را بشنوند، بعضی دیگر حرف‌هایشان را در میان می‌گذارند زیرا زندگی واقعی ندارند، آنها با نشان دادن جزئیات برای شمایی که ترجیح می‌دهید چیزی ندانید، یک فرد خیالی می‌سازند و پس از آن شخص دیگری هست که شایعات بی‌اساس او را باور می‌کند، حتی در مورد او، و سریعا احساس خودمانی شدن می‌کند.


● از حد و مرز خارج نشوید
سوزان سالوویک (Susan Solovic) یکی از بنیانگذاران ومدیر ارشد اجرائی SBTV.com و نویسنده‌ی سه کتاب، از جمله کتاب “حرفه‌ی خود را بازشناسی کنید: کسب موفقیتی که آرزو و شایستگیش را دارید” می‌گوید به علت اینکه مردم بیشتر وقت خود را در اداره با همکارانشان می‌گذرانند تا جاهای دیگر (یا با شخص دیگر) مشکلاتی درمشخص کردن مرز بین کار و دوستی دارند.
به نظر دکتر لپک یک محیط اجتماعی همانند یک محیط کار است. اما در حین اینکه می‌توانید دوستانه بوده و یک رابطه‌ی خوب ایجاد کنید، به خاطر داشته باشید که کار، کار است و رفاقت، رفاقت است.
وی معتقد است بیشتر کارمندان نمی‌توانند درک کنند که آنچه آنها می‌گویند تاثیر بیشتری روی شکل ظاهری حرفه‌ی آنها دارد تا آنچه آنها می‌پوشند. کسانی که درباره‌ی خودشان یا دیگران زیاد حرف می‌زنند، می‌تواند به عنوان یک فرد بی کفایت، ناشایست و بی‌بهره از توسعه حرفه‌ای به نظر بیایند.
برای دوری از صحبت‌های بیهوده در موقعیت‌های آینده، درا ینجا ۱۳ مورد مطرح می‌شود که هرگز نباید با همکاران‌تان سهیم شوید یا بحث وگفتگو کنید.

۱) اطلاعات حقوقی
آنچه شما بدست می‌آورید تنها بین شما و منابع انسانی است. فاش کردن این موضوع، نشان می‌دهد که شما قابل اعتماد نیستید.

۲) تاریخچه‌ی پزشکی
هیچکس واقعا نگران دردها و رنج های شما نیست، آخرین عمل جراحی شما، ناباروری شما یا محتویات قفسه‌ی داروهای شما، بحث‌های مداوم پزشکی، شما را
به عنوان یک آدم پرخرج و کارمندی پرخطر برای کارفرمای‌تان معرفی می‌کند.

۳) شایعات بی اساس
با هر کسی که در حال بد‌گویی کردن هستید بدون شک به دیگران خواهد گفت که شما چه چیزهایی گفته اید. به‌علاوه اگر همکاری در حال بدگویی کردن با شما است، به احتمال زیاد در مورد شما هم در آینده بدگویی خواهد کرد.

۴) گلایه های کاری
شکایت دائمی‌درباره‌ی حجم کاری‌تان، سطح تنش موجود در کار و یا شرکت به سرعت شما را به عنوان شخصی خواهد ساخت که هیچ‌وقت به ناهار دعوت نمی‌شود. اگر شما با سیاست‌ها و روش‌های شرکت موافق نیستید، به مجاری رسمی‌ارجاع داده و یا از آن طریق پیگیری کنید.

۵) هزینه های خرید
اگرچه شما نمی‌خواهید که دیگران در مورد وضع زندگی‌تان، آنطور که زندگی می‌کنید یا اگر بالاتر از پایه حقوقتان زندگی می‌کنید فکری کنند، در محل کار سعی کنید خود را طوری نشان دهید که سطح زندگیتان همانند دیگر همکاران‌تان است.

۶) جزئیات محرمانه
جزئیات محرمانه درمورد زندگی خصوصی‌تان را باهمکاران‌تان در میان نگذارید. همکاران از این اطلاعات بر علیه خود شما می‌توانند و استفاده خواهند کرد.

۷) سیاست یا مذهب
مردم روی این دو موضوع نظرات محکم و پر حرارتی دارند. شما ممکن است یک همکار را منحرف کنید یا منفی به نظر برسید که این می‌تواند تا اندازه‌ای روی شغل شما اثر بگذارد.

۸) تغییرات وضع زندگی
لپک می‌گوید فروپاشی‌ها، جدا شدن‌ها و برنامه بچه دار شدن، تنها زمانی نیاز به بازگو کردن است، که به آن نیاز باشد. در غیر این‌صورت، دیگران در مورد توانایی‌ها، آرزوها و محدودیت‌های زندگی شما نظر خواهند داد، خواه فرضیات آنها درست باشد یا خیر.

۹) وبلاگ ها یا پروفایل شبکه‌های اجتماعی
آنچه که شما در یک شبکه اجتماعی یا در وبلاگ خصوصی خودتان می‌گویید ممکن است بسیار زیان بارتر ازآن چیزی باشد که بیان می‌کنید. نظرات (comment) در وبلاگ‌ها یا شبکه‌های اجتماعی می‌تواند از دیدگاه‌های مختلفی مشاهده شود. زمانی‌که شما روز بدی دارید یک فوران خشم …… می‌تواند در چهره‌ی شما نمایان شود.

۱۰) دیدگاههای منفی همکاران
اگر شما با طرز زندگی، توانایی‌های شغلی یا جا لباسی یکی از همکاران‌تان موافق نیستید، با آن شخص به طور خصوصی و محرمانه روبرو شوید و یا این مطالب را پیش خود نگه دارید. محل کار، محل رسیدگی به بحث‌ها و اختلافات نیست.

۱۱) آخر هفته غیر عادی
این خیلی خوب است که شما اوقات خوبی درتعطیلات آخر هفته‌ی خود داشته باشید، اما درباره‌ی حوادث غیر عادی و ماجراجویانه‌ی خود صحبت نکنید. آن اطلاعات می‌تواند شما را به شکل یک انسان غیر حرفه‌ای وغیر قابل اعتماد نشان دهد.

۱۲) مسائل و روابط شخصی – در داخل و خارج از محل کار
ازدواج‌های ناموفق و داستان‌های عاشقانه‌ی ناپایدار، باعث می‌شود یک کار فرما به بی‌ثباتی آن کارمند پی‌برد. مسائل عاشقانه در محل کار باعث شایعات و شکسته شدن قلب‌ها می‌شود، بنابراین بهترین راه این است که از این مرحله با احتیاط بگذرید. همچنین لپک اضافه می‌کند بی‌خطرترین راه برای بازی کردن این است که از قوانین پیروی کنید، هرگز معشوق خود را از جایی که پولت را بدست می‌آوری، بدست نیاور.

۱۳) اظهار نظر‌های شخصی و نابجا
شما می‌توانید وانمود کنید که بعضی چیزها خنده دار است و همکارتان دلخورنخواهد شد. اما ممکن است در اشتباه باشید. هرگز این ریسک را نکنید. بعلاوه، اگر مطمئن هستید همکارتان از اظهار نظر شما ناراحت نمی‌شود باز هم در محل کار در این مورد صحبت نکنید چون دیگران می‌توانند به راحتی سخنان شما را بشنوند.

حالا شما نظرتون را بگویید.

منبه وب سایت آفتابارسال توسط مباشرفر
آخرین مطالب