اولین پایگاه اینترنتی مهندسان و دانشجویان صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
این وبلاگ در سال 1383 به منظور ایجاد ارتباط مستمر بین دانشجویان و دانش آموختگان رشته مهندسی صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال تاسیس گردید. لطفا جهت استفاده از منوی سمت راست وبلاگ چند لحظه صبر کنید

تاريخ : یکشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٧

عملکرد کبد و تعریف سیستم

سلام،

بعضی وقت‌ها فقط کافی است که یک خرده به خودتون فکر کنید به عملکرد محیط اطراف مثل باغچه منزلتان و یا اصلا به بدن خودتان. بعضی وقت‌ها شده که به علت یک بیماری ساده مجبور به استراحت چند روزه‌ای شده تا توانایی سابق به شما بازگردد. حالا می‌خواهم توجه شما را به یک عضو مهم و کوچک در بدن انسان جلب کنم.

واکنش Co2 (دی اکسید کربن) با NH3 (آمونیاک) تبدیل به اوره می‌شود که در صنعت به فرایند سنتز آمونیاک معروف است و بوسیله کاتالیزور در دمای 300 تا 400 درجه سانتیگراد و در فشار 300 الی 400 بار تولید می‌شود که مورد مصرف آن برای تولید کودهای شیمیایی است.

توضیح فوق مربوط به تولید صنعتی می‌باشد که در بدن انسان در عضوی به نام کبد صورت می پذیرد ... بدون آنکه شما در جریان فرایند ساخت این ماده در بدن قرار بگیرد، کبد کار خودش را انجام می‌دهد. قابل ذکر است که اگر بخواهیم کارخانه‌ای ایجاد کنیم که تمامی کارهای کبد را انجام بدهد باید فرایندهای پیچیده‌ای را طراحی کرده و چیزی حدود 7000 (هفت هزار) کارگر برای انجام دادن تمامی کارهای کبد استخدام نماییم، درصورتی‌که تمام آن وظایف در عضو کوچکی با نام کبد انجام می‌شود.

مثال فوق دلیلی برای تعریف سیستم و خصوصیات آن می‌باشد.

سیستم یک کل است متشکل از دو جزء و یا بیشتر که واجد 5 شرط زیر باشد:

1- کل مورد نظر یک و یا بیش از یک ویژگی و یا کارکرد معین را دارا باشد

2- هر جزء از مجموعه اجزای مورد نظر، بتواند رفتار و یا ویژگی کل را تحت تاثیر قرار دهد

3- در مجموعه مورد نظر، زیر مجموعه‌ای از اجزاء وجود دارند که برای تحقق کارکرد معین و تعریف شده کل در یک و یا بیشتر از یک محیط کفایت می‌کنند. وجود هر یک از این اجزاء برای تحقق کارکرد معین مورد نظر لازم است، اما هیچیک از این اجزاء به تنهایی برای تحقق این کارکرد کفایت نمی‌کند.

4- تاثیر گذاری هر یک از اجزای ضروری بر رفتار و ویژگی‌های یک سیستم بستگی داشته باشد به رفتار و ویژگی‌های دست کم یک جزء ضروری دیگر از همان سیستم

5- تاثیر هر زیر مجموعه متشکل از اجزای ضروری بر آن سیستم، وابسته است به رفتار حداقل یک زیر مجموعه دیگر از همان سیستم

 

(پنج شرط فوق برگرفته از کتاب باز آفرینی سازمان- راسل ایکاف می‌باشد)ارسال توسط مباشرفر
آخرین مطالب