اولین پایگاه اینترنتی مهندسان و دانشجویان صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
این وبلاگ در سال 1383 به منظور ایجاد ارتباط مستمر بین دانشجویان و دانش آموختگان رشته مهندسی صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال تاسیس گردید. لطفا جهت استفاده از منوی سمت راست وبلاگ چند لحظه صبر کنید

تاريخ : شنبه ٢۱ دی ۱۳۸٧

دختر 17 ساله و درآمد ماهانه بیش از 70 هزار

دلار از طریق اینترنت

شاید باور کردن این مطلب برای بسیاری از افراد، غیر ممکن باشد که چگونه یک دختر 17 ساله چنین درآمدی کسب کرده است؛ اما هنگامی که اینترنت به عنوان ابزاری برای کسب درآمد به کار رود، قواعد کسب و کار، آنهم از نوع سنتی کاملاً به هم می ریزد.


یکی از اعجازهای اینترنت همین نکته است. چرا که در فضای اینترنت بازاری به وسعت کره زمین و مشتریانی به عدد بیش از نهصد میلیون نفر وجود دارد و کافیست حتی درصد بسیار کوچکی از این افراد از خدمات شما استفاده کنند؛ در اینصورت اتفاقی که رخ خواهد داد همان است که برای "اشلی" دختر 17 ساله ای که حتی تحصیلات دبیرستان را به پایان نرسانده است، اتفاق افتاده است!

در کمتر از 2 سال که "اشلی" سایتش را با عنوان whateverlife به اینجا رسانده است، دبیرستان را ترک کرد، درآمد ماهانه او به بیش از 70 هزار دلار رسید، یک خانه گرانقیمت و اتومبیلی به ارزش 100 هزار دلار خرید، به هنرپیشگانی مانند "لیلی آلن" و ... کمک کرد تا مشهور شوند و بارها درخواستهای خرید شرکت خود را رد کرد! چرا که به گفته خودش شرکت نوپای او هم اینک 1.5 میلیون دلار ارزش دارد. حال ببینیم این درآمد از کجا و چگونه حاصل شده است.

در سال 2004 یعنی زمانی که او تنها 14 سال داشت سایت خود را به عنوان راهی برای نمایش کارهای طراحی خود ایجاد کرد. سرمایه گذاری او تنها 8 دلار بود که از مادرش برای رجیستر کردن یک نام دامین گرفته بود! با وجود اینکه به گفته خودش در یادگیری و استفاده از زبان HTML بسیار کندفهم بود، سایتش را خودش ایجاد کرد اما بجز تعداد محدودی از دوستانش، شخص دیگری، علاقه ای به کارهایی که بر روی سایت قرار داده بود نشان نداد و نتوانست بازدیدکننده دیگری به سایتش بیاورد! 


تا اینکه راه جالب دیگری را برای حل این مشکل پیدا کرد! آن زمان "اشلی" در سایت MySpace عضو بود و تازه با customize کردن صفحه پروفایل خود در آن سایت آشنا شده بود و برای پروفایل خود طرح مناسبی ایجاد کرد. در آن هنگام همکلاسی های او که در آن سایت عضو بودند از وی خواستند تا برای پروفایل آنها نیز طرحی ایجاد کند. "اشلی" از سایت خود استفاده کرد و طرحهایی که برای قالب پروفایل در سایت MySpace به کار می رفت را بر روی سایت خود قرار داد و از دوستانش خواست که از روی سایت طرحهای مورد علاقه خود را انتخاب کرده و در سایت MySpace استفاده کنند. او کم کم طرحهای بیشتری را ایجاد کرد روزانه چندین طرح مختلف بر روی سایتش قرار می داد.

در سال 2005 ترافیک سایت او به حدی افزایش یافت که مجبور بود برای سایتش یک سرور اختصاصی اجاره کند. اما هزینه اجاره ماهانه سرور اختصاصی (Dedicated Server) بیش از پول اندکی بود که او به دست می آورد.
بنابراین به فکر کسب درآمد بیشتری افتاد و به این نتیجه رسید که از آگهی های گوگل یا سیستم 1Google AdSense در سایت خود استفاده نماید. 
Jen Carey که هم سن و سال "اشلی" و یکی از نزدیک ترین دوستان او است می گوید: «اشلی می خواست ببیند چقدر می تواند از این راه کسب درآمد کند. به نظر او 50 دلار یک نتیجه بسیار رضایتبخش بود.» اما اولین چک که از گوگل به دست او رسید کاملاً غیر منتظره بود؛ 2790 دلار!!
مادر اشلی می گوید آن مقدار بیشتر از حقوق ماهیانه من بود!
این نتیجه او را چنان به هیجان آورده بود که اولین کاری که اشلی کرد این بود که با بهترین دوستش به فروشگاه نزدیک خانه

خود رفت و بدون داشتن کارت اعتباری یا حساب بانکی، 600 دلار خرج کرد و برای خود 8 جفت جین و مقدار زیادی لباس با مارکهای معتبر خرید. اشلی می گوید تا قبل از آن روز از مادرم می پرسیدم آیا من می توانم 10 دلار داشته باشم و او در پاسخ می گفت نه، باید چند هفته ای صبر کنی. از آن روز به بعد هر گز چنین سوالی را از مادرم نکردم!  

چند ماه بعد از دریافت اولین چک خود از گوگل و شش ماه قبل از روز تولد 16 سالگی اش دبیرستان را ترک کرد. او می گوید به جای اینکه مجبور باشم جبر، انگلیسی، فرانسه و سایر درسهای سال دوم دبیرستان را بخوانم در منزل می مانم و کاری متفاوت انجام می دهم. همه اطرافیان اشلی از این تصمیم او سخت بهت زده شده بودند و او را منع می کردند. اما او می خواست از این فرصت نهایت استفاده را ببرد .


کار متفاوت اشلی سایت
Whateverlife بود. هم اکنون زندگی و کسب و کار اشلی در یک خانه 2 طبقه که دارای چهار اتاق است که سال گذشته آن را به مبلغ 250 هزار دلار خریداری کرده بود، متمرکز شده است. او هم اینک با مادر و خواهر 8 ساله اش در این خانه بزرگ زندگی می کند. قبل از این پدر اشلی در خط مونتاژ کارخانه جنرال موتورز کار می کرد که بر اثر سکته قلبی در سن 42 سالگی درگذشته بود.

در مارس 2006 یکی از شرکای تجاری سایت MySpace پیشنهاد خرید سایت اشلی را به قیمت بیش از  1.5 میلیون دلار به او ارائه کرد اما تقاضای آنها را رد کرد. سه ماه بعد مجدداً مدیران این شرکت با اشلی تماس گرفتند و  پیشنهاد جدیدی را مطرح کردند: 700 هزار دلار پول نقد، یک خودروی گرانقیمت و شوی اینترنتی شخصی او با بودجه تبلیغاتی 2 میلیون دلار!!
اشلی این بار نیز تقاضای آنها را رد کرد و در پاسخ به آنها گفت: من این سایت را از هیچ ایجاد کردم و میخواهم ببینم تا کی می‌توانم آن را نگه دارم. اگر بخواهم شوی اینترنتی داشته باشم برای خودم انجام خواهم داد زیرا من شنونده زیادی دارم!

سایت اشلی هم اینک سه ساله است و پس از از این مدت، هم اینک هفت میلیون بیننده (Unique visitores) در ماه دارد و هر ماه 60 میلیون بار صفحات سایت او بازدید می شود. درآمد ماهیانه او هم اینک بیش از 70 هزار دلار است که روز به روز افزایش می یابد. بیشترین درآمد او نیز از سیستم  تبلیغاتی سایت گوگل به نام Google AdSense و سیستم مشابهی به نام Value Click می باشد.

حالا دیگه نوبت ماست...! ( به زودی دوباره با ما سر بزنید)ارسال توسط مباشرفر
آخرین مطالب