اولین پایگاه اینترنتی مهندسان و دانشجویان صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
این وبلاگ در سال 1383 به منظور ایجاد ارتباط مستمر بین دانشجویان و دانش آموختگان رشته مهندسی صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال تاسیس گردید. لطفا جهت استفاده از منوی سمت راست وبلاگ چند لحظه صبر کنید

تاريخ : چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٩

میلیاردرها

املاک هنگ‌کنگ در دستان خانواده کواک

 

الهام جوادی

خانواده هنگ‌کنگی کواک، یکی از قدرتمندترین خانواده‌های هنگ‌کنگ، با مجموع ثروت هفده میلیارد دلار در جایگاه بیست و هشتم لیست ثروتمندان سایت فوربز درسال2010 قرار دارد.

این خانواده، مالک شرکت املاک سان هونگ کای (SHKP ) بوده و اداره آن را بر عهده دارد. این خانواده مالک بخشی از سهام شرکت تله‌کام اسمارتون-ودافون و اپراتور اتوبوس شهری KMB هم هست. این شرکت که در سال 1972 وارد لیست بازار مبادلات سهام هنگ‌کنگ شد، در حال حاضر بزرگترین شرکت دارایی و املاک در آسیا و هنگ‌کنگ است. حوزه تخصصی کار این شرکت در زمینه فروش و سرمایه‌گذاری روی پروژه‌های مسکونی و تجاری با کیفیت عالی است. بیش از 31 هزار کارمند و افراد متخصص در زمینه خرید زمین، معماری، عمران و ساخت، مهندسی و مدیریت املاک برای شرکت SHKP کار می‌کنند. گردش وجوه این شرکت در سال 2009 بیش از 34 میلیارد دلار هنگ‌کنگ و سود عملیاتی آن در حدود 9/13 میلیارد دلار هنگ‌کنگ بوده است. بخش عمده درآمد و سود عملیاتی SHKP حاصل از فروش و اجاره املاک است. املاک تحت مدیریت این شرکت بزرگ در حدود 1/44 میلیون فوت مربع است. SHKP کسب و کارهای دیگر نزدیک به کسب و کار تخصصی خود مثل هتلداری، خدمات مالی، بیمه، مخابرات، تکنولوژی اطلاعات، حمل‌و‌نقل، لجستیک و زیرساخت‌ها دارد. تاک سنگ کواک در اوایل دهه 1960 به همراه فانگ کینگ هی و لی شائو کی (میلیاردر بیست و دوم سال 2010) شرکت املاک سان هونگ کای را تاسیس کرد.

تاک سنگ کواک، (1911 چین-1990 هنگ‌کنگ) پدر والتر، توماس و ریموند کواک و همسر سیو هینگ کوانگ، یک کارآفرین چینی و بنیان گذار بزرگترین شرکت توسعه املاک هنگ‌کنگ بود. او پس از جنگ جهانی دوم به هنگ‌کنگ مهاجرت کرد و به همراه دو شریک خود این شرکت را تاسیس کرد. مقام ریاست او پس از مرگش به خاطر حمله قلبی به پسر بزرگ‌تر او، والتر رسید.والتر (پینگ شئونگ) کواک متولد سال 1950 در هنگ‌کنگ رییس و مدیرعامل شرکت SHKP است.

او به همراه برادرانش، توماس و ریموند شرکت خانوادگی پدر را به ارث بردند. والتر و برادرانش پس از لی کا شینگ و لی شائو کی، در جایگاه سوم ثروتمندان هنگ‌کنگ قرار دارند. او در سال 1997 توسط آدم ربایان ربوده شد؛ اما گفته می‌شود با پرداخت مبلغ 600 میلیون دلار هنگ‌کنگ آزاد شد. والتر که این ربوده شدن اثر بدی رویش گذاشته بود، مسوولیت‌های اجرایی خود در شرکت را به برادرانش سپرد و تنها عنوان رییس و مدیر عامل را حفظ کرد. والتر دارای مدرک کارشناسی ارشد و دکترای افتخاری مهندسی شهرسازی از کالج سلطنتی علوم و تکنولوژی دانشگاه لندن بوده و همچنین عضو موسسه مهندسی شهرسازی بریتانیا و انجمن مهندسان هنگ‌کنگ است. والتر یکی از مدیران اجرایی شرکت سان ای ویژن و یکی از مدیران شرکت بین‌المللی حمل‌و‌نقل و شرکت ویلسون پارکینگ و شرکت‌های دیگر است. سان ای ویژن یک شرکت

IT و از شرکت‌های تابعه گروه سان هونگ کای است. این شرکت فراهم‌کننده خدمات اینترنتی و خدمات مدیریت سیستم‌ها و طراحی و نصب ماهواره و سیستم‌های امنیتی است.

پسر دوم خانواده کواک، توماس (پینگ کوانگ) کواک متولد سال 1951 است. او در حال حاضر مدیر و نایب‌رییس شرکت سان هونگ کای است. او از کالج سلطنتی دانشگاه لندن مدرک کارشناسی مهندسی شهرسازی و از مدرسه تجارت دانشگاه لندن مدرک MBA گرفته است. توماس کواک بیش از 30 سال است که به شرکت خانوادگی پیوسته است. توماس، مدیر اجرایی شرکت سان ای ویژن و یکی از مدیران بانک ایست ایژا است. او همچنین ریاست هیات‌مدیره دانشکده اقتصاد و تجارت دانشگاه هنگ‌کنگ را نیز بر عهده دارد.ریموند (پینگ لوئن) کواک متولد سال 1952، کوچک‌ترین پسر خانواده و نایب‌رییس و مدیر شرکت سان هونگ کای است. او رییس شرکت سان ای ویژن است. ریموند از دانشگاه کمبریج مدرک حقوق و مدرک MBA از دانشگاه ‌هاروارد و مدرک دکترای افتخاری مدیریت از دانشگاه اوپن هنگ‌کنگ و دکترای افتخاری حقوق از دانشگاه چینی هنگ‌کنگ دریافت کرده است. ریموند رییس شرکت مخابرات اسمارتون و از مدیران شرکت حمل‌و‌نقل بین‌المللی و چند شرکت دیگر در هنگ‌کنگ است.

خانم کوانگ، مادر خانواده نیز همچنان در شرکت خانوادگی مشارکت دارد و از سال 2008 رییس و مدیر غیراجرایی شرکت است. خانم کواک در کسب و کار املاک و مستغلات بیش از 40 سال سابقه کاری دارد. او همچنین در فعالیت‌های خیریه و اجتماعی مختلفی از طریق بنیاد کواک مشارکت داشته است. هیات‌مدیره و مدیران ارشد شرکت سان هونگ کای احترام زیادی برای خانم کوانگ قائل هستند.

منبع: دنیای اقتصاد

 ارسال توسط مباشرفر
آخرین مطالب