اولین پایگاه اینترنتی مهندسان و دانشجویان صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
این وبلاگ در سال 1383 به منظور ایجاد ارتباط مستمر بین دانشجویان و دانش آموختگان رشته مهندسی صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال تاسیس گردید. لطفا جهت استفاده از منوی سمت راست وبلاگ چند لحظه صبر کنید

تاريخ : دوشنبه ۱۱ امرداد ۱۳۸٩

صنعت جهانی بورس در شش ماه نخست سال 2010

    دبیرخانه فدراسیون جهانی بورس ها (WFE) به تازگی گزارش خود را برای نیمه نخست سال جاری میلادی در خصوص وضعیت حاکم بر بازار سرمایه بین المللی ارایه کرد.

    براساس این گزارش، ارزش شاخص بورس های فدراسیون از ژانویه تا پایان ژوئن 2010 به طور متوسط بیش از یازده درصد کاهش داشت. با اینحال، عملکرد شاخص برخی از اعضا مثبت نیز بوده است. جدول زیر برترین بورس ها را از لحاظ بازده شاخص اصلی آنها در شش ماهه نخست سال 2010، و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

 

ردیف

نام بورس

نام شاخص

درصد تغییر

1

بورس اوراق بهادار کلمبو

CSE All

89

2

بورس اوراق بهادار تهران

TEDPIX

55

3

بورس استانبول

ISE Nat. 100

48

4

بورس اندونزی

JSX Composil

43

5

بورس بوئینس­آیرس

Composite

42

6

بورس فیلیپین

PSEi

38

7

بورس تایلند

SET

33

8

بورس OMX کپنهاگ

OMXC

32

9

بورس ورشو

WIG Total Return

30

10

بورس مکزیک

IPC

29


بورس های نوظهور و بورس هایی که عمدتاً به جذب شرکت های کوچک و متوسط (SMEs) می پردازند، موفقیت بیشتری در پذیرش ناشران جدید داشته اند. برهمین اساس، بورس شن ­ژن چین با تامین سرمایه ای بالغ بر 22 میلیارد دلار از طریق عرضه های اولیه عمومی (IPO) در شش ماه ابتدای سال جاری میلادی، مقام نخست را در میان 52 بورس عضو فدراسیون از لحاظ حجم جریان ورودی سرمایه به بورس تصاحب نمود. این میزان تامین سرمایه از طریق انجام 164 عرضه اولیه صورت گرفته است. پس از بورس شن­ژن، بورس های کانادا با 137، بمبئی با 57، ورشو با 40 و نیویورک یورونکست (ایالات متحده) با 38 پذیرش جدید، در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

    در بررسی ارزش معاملات سهام بورس ها، بورس نیویورک یورونکست (ایالات متحده) با بیش از 9 تریلیون دلار معامله در نیمه نخست سال 2010، نخستین عضو WFE در جدول برترین بورس ها از حیث نقدشوندگی سهام قرار گرفت. این میزان ارزش معاملات بورس نیویورک یورونکست (ایالات متحده) زمانی جالب توجه به نظر می رسد که کل ارزش بازار آن بورس در انتهای این دوره شش ماهه کمتر از 12 تریلیون دلار اعلام شده است. به عبارتی، در یک دوره شش ماهه، گردش معاملات سهام در بورس مذکور به بیش از 75 درصد می رسد. مقام پرمعامله ترین بورس های عضو WFE پس از بورس نیویورک یورونکست (ایالات متحده) به ترتیب به بورس نزدک اُ ام ایکس (ایالات متحده) با 7 تریلیون دلار، بورس توکیو با 2 تریلیون دلار و بورس های شانگهای و شن ژن چین هر یک با کمتر از 2 تریلیون دلار اختصاص یافت.

    فدراسیون جهانی بورس­ها تشکل صنفی نهادهای اجرایی صنعت جهانی بورس است که در حال حاضر دارای 52 عضو بورسی با بیش از 45 هزار شرکت پذیرش شده می باشد. در پایان شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ارزش کل بازار WFE به بیش از 44 تریلیون دلار بالغ گشت.

 منبع: فدراسیون جهانی بورس هاارسال توسط مباشرفر
آخرین مطالب