اولین پایگاه اینترنتی مهندسان و دانشجویان صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال
این وبلاگ در سال 1383 به منظور ایجاد ارتباط مستمر بین دانشجویان و دانش آموختگان رشته مهندسی صنایع دانشگاه آزاد واحد تهران شمال تاسیس گردید. لطفا جهت استفاده از منوی سمت راست وبلاگ چند لحظه صبر کنید

تاريخ : سه‌شنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸٩

میلیاردرها

ریاست شرکت بزرگ فولاد روسیه در سی سالگی

الهام جوادی

آلکسی مورداشوف مدیر عامل و سهامدار شرکت تولید فولاد سورستال (فولاد شمال)، با ثروت 9/9 میلیارد‌دلار هفتادمین میلیاردر جهان است. این شرکت یک شرکت روسی است که عمده فعالیت آن در زمینه فولاد و معدن و دومین شرکت بزرگ فولاد در روسیه است. تاسیسات اصلی سورستال از جمله کارخانه فولاد چرپووتز در شمال غرب روسیه، در شهر چرپووتز واقع است. درآمد سورستال در سال 2009 با بیش از 92‌هزار کارمند در حدود 13میلیارد‌دلار برآورد شده بود.

آلکسی مورداشوف در 26 سپتامبر سال 1965 در شهر چرپووتز در ایالت ولوگدا روسیه متولد شد. پدر او که در موسسه پلی‌تکنیک گورکی تحصیل کرده بود، زمانی که در کارخانه متالورژی چرپووتز کار می‌کرد با همسر آینده خود آشنا شد.

آلکسی مورداشوف در سال 1988 با افتخار از موسسه اقتصاد لنینگراد با مدرک کارشناسی فارغ‌التحصیل شد. او پس از فارغ‌التحصیلی در سال 1988 به عنوان یک اقتصاد‌دان به کارخانه متالورژی چرپووتزی پیوست. این شرکت به زودی به شرکت سورستال تغییر نام داد. او در سال 1992 زمانی که مدیر کل کارخانه، یوری لیپوهین، به او یاد داد که چطور سهام کارخانه را بخرد تا کارخانه به دست افراد خارج از آن نیفتد به مقام مدیر ارشد مالی شرکت ارتقا پیدا کرد. مورداشوف در سن 27 سالگی یک شرکت تابعه از سورستال تاسیس کرد که 76‌درصد سهام آن در اختیار او و 24‌درصد آن در اختیار سورستال بود. مورداشوف سپس توانست بیشتر سهام کارخانه را خریده و در سی سالگی مدیر کل کارخانه شد. او این کارخانه را گسترش داد و با خرید شرکت‌های خودروسازی، ذغال سنگ، بندرگاهی و حمل و نقل، آن را تبدیل به یک مجتمع صنعتی به نام سورستال کرد.


آلکسی مورداشوف بعدها به دانشگاه نورتامبریا در نیوکاسل رفت و در سال 2003 با مدرک MBA از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. مورداشوف همچنین در سال 2001 از دانشگاه ایالتی اقتصاد و مهندسی سنت پترزبورگ مدرک دکترای افتخاری دریافت کرده است. او در سال 2002 به عنوان رییس هیات مدیره سورستال انتخاب شد.

مورداشوف همچنین در شورای کارآفرینان دولت روسیه فعالیت می‌کند. او همچنین از اعضای گروه کاری روسی- آلمانی مسوول امور استراتژیک مالی و اقتصادی بوده و رییس کمیته اتحادیه صنعتگران و کارآفرینان روسیه است. مورداشوف از سال 2006 نیز یکی از اعضای شورای همکاری تجاری روسیه و اتحادیه اروپا بوده است.

آلکسی مورداشوف هم به شکل شخصی و هم از طریق شرکت سورستال در کارهای خیرخواهانه زیادی مشارکت داشته است. او همچنین اسپانسر موزه‌ها و مراکز هنری و ورزشی مختلفی در روسیه است. مورداشوف یک بار طلاق گرفته و مجددا ازدواج کرده و 4 فرزند دارد. او به زبان انگلیسی و آلمانی مسلط است.

 

منبع: دنیای اقتصادارسال توسط مباشرفر
آخرین مطالب