231- یک صبحانه کامل

متاسفانه در کشور ما که عسل تولیدی آن منحصر به فرد و در نوع خود بی نظیر است نه تنها به جنبه دارویی آن توجه نشده است بلکه از نظر مصرف غذایی هم مورد کم لطفی قرار گرفته است و این نعمت خدادادی و هدیه آسمانی که به راحتی می توان آن را تولید و در اختیار همگان قرار داد هنوز ارزش واقعی خود را بین سایر مواد غذایی بدست نیاورده و موجب عدم توجه بیشتر مردم به آن گردیده است. به طوریکه هنوز هم مربا ها و قندهای مصنوعی را به این غذای بهشتی و اکسیر حیات که از هر نظر برتری ممتاز و چشمگیری نسبت به همه مواد غذایی و خوراکی داشته و دارد رجحان می دهد که علل اصلی آن عدم شناخت از مزایا و ارزش های واقعی عسل می باشد .


عسل به دلیل خاصیت ضد التهابی با کاهش غلظت اسید معده از ایجاد زخم‌های معده جلوگیری می‌کند. محققان دانشگاه کمبریج طی بررسی‌های متعدد پی برده‌اند که تجویز خوراکی عسل موجب تقویت روند ترمیم زخم گوارشی حاصل از «ایندومتاسین» شده و اثر ترمیمی عسل با شدت ضایعات زخم قابل کنترل است.مقادیر جزئی عسل حاوی گلوکز و فروکتوز است و به علت کم بودن رطوبت و فعالیت آب آن، مانع از رشد میکروبی، قارچی و به خصوص باکتریها می‌شود.اسیدیته کم عسل به دلیل وجود «اسید گلوکورونیک» سبب بروز خاصیت ضد باکتریایی آن شده و در صورت رقیق شدن با آب به دلیل وجود آنزیم «گلوکز اکسیداز» باعث آزاد شدن «پراکسید» شده اثر ضد میکروبی خود را ایجاد می‌کند.


در کل ایران نزدیک به ۱۰۰ نوع انگور کشت می‌شود. البته فکر نکنید که از هر نوع انگوری شیره می‌گیرند، خیر.درواقع انگورهایی که درشت و خیلی شیرین بوده و در موقع رشد کمتر آب خورده باشند یعنی درختشان کمتر آبیاری شده باشد به درد شیره‌گرفتن می‌خورند.«گاش انگور» در گیلان، «دیوانگور» در مازندران، «انگور فرنگی» در استان مرکزی، «انگور عسگری» در اردبیل و اطراف تبریز و «انگور فخری و گزنه‌ای» در همدان(ملایر) کمتر به صورت عادی مصرف می‌شوند و دلیل تولید آنها، گرفتن شیره از این نوع انگورهاست.


شیره انگور ملایر سفت است و با رنگ قهوه‌ای خیلی روشن. شیره انگور همدان شل‌تر است و شیرین‌تر و پررنگ‌تر از شیره ملایر. شیره اردبیل شل‌تر است و پررنگ‌تر از شیره همدان. شیره خرما هم که به رنگ قهوه‌ای سوخته است و معمولا از شیره انگور اردبیل شل‌تر است. شیره‌ای که در بازار به نام شیره کشمش عرضه می‌شود، درواقع همان شیره انگور است ولی چون آذری‌زبان‌ها به انگور عسگری «کشمش» می‌گویند، روی قوطی این نوع شیره نوشته شده شیره کشمش.

/ 10 نظر / 2 بازدید
عليرضا

سلام عزیزم از اینکه بازدید کردید خوشحال شدم . به محض فراغ بال بیشتر سعی میکنم پربارتر کار کنم . با کمال افتخار شمارا لینک کردم . چراکه نه شما هم میتوانید لینک نمائید . موفق باشید.

رسول

با سلام ممنونم که سر زدید شما لطف دارید بنده با نظر شما موافقم و نام شما را در وب خودم قرار دادم .[گل][لبخند][گل][گل][گل]

آقامحمدی

سلام من از گذشته دور (حدوداَ 1 سال پیش شمارا لینک کردم.) می تونید تو لیست پیوندها خودتونو ببینید. بابا ماکه حرفی نداریم[چشمک]

محمد رحیمی

سلام . ضمن تشکر از اظهار لطف نسبت به وبلاگم ف لینک شما قرار داده شد .

محمدرضاگرامی

با سلام خدمت آقای مباشرفر و سایر نویسندگان این وبلاگ از این که به وبلاگ من سرزدید ممنون ..... امیدوارم همیشه موفق و موید باشید(لینک وبلاگ شما در جعبه لینک من قرار دارد)

سعید هداوند

با سلام واحترام. از اظهار لطفتون ممنونم. بنده نیز از تبادل لینک با شما استقبال می کنم. وبلاگ شما را نیز لینک دادم. با احترام مجدد هداوند

علی

سلام ما وبلاگتو لینک کردیم . منتظر شماییم