۱۸۶- ساختار ذهنی

 

     در یک باشگاه بدنسازی پس از اضافه کردن 5 کیلوگرم به رکورد قبلی ورزشکاری از وی خواستند که رکورد جدیدی برای خود ثبت کند. اما او موفق به این کار نشد. پس از او خواستند وزنه ای که 5 کیلوگرم از رکوردش کمتر است را امتحان کند. این دفعه او براحتی وزنه را بلند کرد. این مسئله برای ورزشکار جوان و دوستانش امری کاملا طبیعی به نظر می رسید اما برای طراحان این آزمایش جالب و هیجان انگیز بود. چرا که آنها اطلاعات غلط به وزنه بردار داده بودند. او در مرحله اول از عهده بلند کردن وزنه ای برنیامده بود که در واقع 5 کیلوگرم از رکوردش کمتر بود و در حرکت دوم ناخودآگاه موفق به بهبود رکوردش به میزان 5 کیلوگرم شده بود. او در حالی و با این «باور» وزنه را بلند کرده بود که خود را قادر به انجام آن می دانست.

     هر فردی خود را ارزیابی میکند و این برآورد مشخص خواهد ساخت که او چه خواهد شد. شما نمی توانید بیش از آن چیزی بشوید که باور دارید«هستید». اما بیش از آنچه باور دارید«می توانید» انجام دهید

 

با تشکر از دوست خوبم آقای مهندس علیرضا امینی بابت ارسال این مطلب

/ 3 نظر / 2 بازدید
متین

حاج سعید، خسته نباشی. همیشه مطالبت رو خوندم و همیشه دوستشون داشتم. همیشه مطالب خوب می ذاری و همیشه باهات موافق بودم. همیشه کارت درسته. همیشه ... .

گلی

سلام متن جالبی بود ، منو یاد کتابی انداخت که چند سال پیش خونده بودم ، یادم رفته بود همچین کتابی دارم ، وقتی این نوشته رو خوندم رفتم سراغ کتاب و تصمیم گرفتم دوباره بخونمش . "عظمت خود را دریابید" نوشته "وین دایر" کتاب باحالیه حتما بخونیدش.

مقداد

متن بسيار جالب و آموزنده ای بود. ممنون