342- مفاهیم اولیه

پنج گروه اصلی در بازار فعالیت می‌کنند : بانک‌های مرکزی، بانک‌های بازرگانی، سایر مؤسسات مالی، مشتریان حقوقی و کارگزاران. بانک‌های مهم بین‌المللی اغلب تمایل دارند که هم نرخ پیشنهادی (فروش) و هم نرخ درخواستی (خرید) را در اختیار معامله‌گران قرار دهند. کارگزاران بازرگانی به مراتب بیشترین حجم معاملات را مدیریت می‌کنند. شرکت‌کنندگان برای کمیسیون‌های معاملات هزینه‌ای مطالبه نمی‌کنند. همه قیمت‌ها با احتساب هزینه‌ها اعلام می‌شوند. بازار تبادل ارز (فارکس) یک بازار به مفهوم قدیم و سنتی نیست. و هیچ بازار متمرکزی، برای فعالیت‌های تجاری تبادل ارز وجود ندارد. این معاملات از پشت خطوط کامپیوتر و تلفن از صدها نقطه در جهان انجام می‌شوند. بیشترین تجارت ارز طی ساعت‌های کاری اروپا انجام می‌شود. برعکس بازار futures ، در بازار نقدی فارکس مبادلات ارزی 24 ساعته و به طور پی‌درپی انجام می‌شود و این بازار هرگز بسته نمی‌شود. معامله‌گران در هر مرکز معاملاتی مهم (به‌عنوان مثال : لندن، نیویورک، توکیو، فرانکفورت، هنگ کنگ، سیدنی و غیره) تمایل دارند تا بازارهای دو سویه‌ای ایجاد کنند اندازه این بازار با بیش از یک تریلیون دلار مبادله روزانه امکان نقد شوندگی بالایی را دراختیار شما می‌گذارد.
در نتیجه سود حاصل از نوسان و تغییرات روزانه، شور و هیجان این بازار متغیر است. چه چیزی بازار را به حرکت می‌اندازد: فاکتورهای عمده که بر نرخ مبادلات ارزی تأثیر می‌گذارند شامل موجودی وجوه، شرایط اقتصادی، تفاسیر و پیشنهادات حاصل از تحلیل جداول و همچنین اخبار و مسائل روانی و سیاسی مرتبط با بازار است. تغییر در هر یک از شرایط اقتصادی با دامنه گسترده می‌تواند نوسان ناگهانی و وسیعی در نرخ قیمت بوجود بیاورد. این مساله بسیار مهم و کلیدی است چرا که در بسیاری موارد آنچه که موجب حرکت بازار می‌شود و آن را به راه می‌اندازد بیشتر پیش‌بینی شرایط و موقعیت‌های اقتصادی است تا خود آن شرایط و موقعیت. در اینجا با یک توضیح مختصر اساس کار در بازار فارکس را توضیح می‌دهیم : در این بازار ارزها به‌صورت جفت ارز معامله می‌شوند. به‌این معنی که شما با یک نوع ارز، ارز دیگر را خرید و فروش می‌کنید.
 یک مثال ساده این است که فرض کنید شمای مثلا آمریکایی برای مسافرت به یک کشور خارجی مثل کانادا اقدام می‌کنید. حالا شما مبلغ 1000 دلار آمریکا (USD) به بانک می‌برید و فرضا اگر 1 دلار آمریکا برابر 1.4 دلار کانادا (CAD) باشد شما 1400 دلار کانادا دریافت می‌کنید. اگر در مسافرت شما پول خرج نکنید یا اصلا از مسافرت منصرف شود و یک هفته بعد بخواهید که CAD خرج نشده را به USD تبدیل کنید باز به بانک می‌روید. حالا می‌بینید که نرخ هر دلار آمریکا به 1.37 دلار کانادا تغییر کرده است و شما 1400 CAD دارید که به ازای آن 1021.89USD دریافت می‌کنید. این یعنی شما 21.89 دلار آمریکا سود کرده اید. معمولا ارزهای مختلف در مقابل دلار آمریکا (USD) معامله می‌شوند بنابراین ممکن است شما دلار را با یورو EUR یا پوند انگستان GBP یا فرانک سویس CHF یا ین ژاپن JPY یا دلار استرالیا AUD یا دلار کانادا CAD معامله کنید.
جفت ارزهای دیگری هم هستند که معامله آن‌ها معمول نیست. (Price interest points) زمانی که شما معامله می‌کنید در حقیقت تلاش برای بدست آوردن پیپ‌ها (Pips) می‌نمایید. باید بدانید که نرخ ارزها دارای دو رقم اعشار دیگر هم هست که در مثال بالا 1.37 = 1.3700 بنابراین بین 1.3700 و 1.3701 یک پیپ اختلاف وجود دارد. شاید یک PIP اصلا مقدار قابل توجهی نباشد اما زمانی که شما مبلغ زیادی مثلا یکصد هزار دلار معامله می‌کنید آنوقت یک PIP برای شما 10 دلار می‌شود. وقتی شما وارد معاملات فارکس می‌شوید کارگزار شما به شما معمولا 1:100 اعتبار می‌دهد به این منظور که شما بتوانید یکصدهزار دلار (LOT) را با سرمایه 1000 دلار کنترل نمایید. خب حالا زمانی که شما 20pip سود می‌کنید یعنی 200 دلار سود می‌کنید. یک Lot استاندارد برابر یکصد هزار واحد می‌باشد. برای کنترل حساب استاندارد فارکس شما به حداقل 2000 دلار برای افتتاح حساب نزد یک کارگزار (Broker) دارید. در صورت نداشتن این سرمایه می‌توانید با حداقل 300 دلار اقدام به افتتاح حساب Mini نمایید. در حساب Mini شما با 0.1 لات که برابر ده هزار واحد می‌باشد معامله می‌کنید. ولی نسبت ریسک و سود شما نسبت به حساب استاندارد یکدهم می‌گردد. بنابراین در حساب Mini یک پیپ برای دلار آمریکا برابر یک دلار می‌شود. توجه داشته باشید زمانی که شما سود می‌کنید و حساب شما افزایش می‌یابد می توانید با چند Mini لات معامله کنید و 10 لات Mini برابر با یک لات استاندارد است.
 Spread تفاوت بین نرخ خرید و نرخ فروش یک ارز یا کالا اسپرد نامیده می‌شود و این نشانگر محدود بودن سود و زیان کارگزار می‌باشد. بنابراین در هر لحظه 2 قیمت برای هر جفت ارز ارایه می‌شود. منظور از جفت ارز EUR/USD این است که شما قصد تبدیل یکی از این ارزها به دیگری را دارید Buy EUR/USDیعنی شما که یورو می‌خرید و در صورت بالا رفتن نسبت به دلار سود می‌کنید و در پایان معامله یورو را که خریده‌اید به فروش می‌رسانید و دلار بیشتری دریافت می‌کنید! Sell EUR/USD هم یعنی شما یورو می‌فروشید و وقتی نسبت به دلار قیمتش کم شد می‌خرید و سود می‌کنید پوزیشن Position هر معامله‌ای که می‌کنید باید یک زمانی از آن خارج شوید! یعنی وقتی چیزی می‌خرید باید زمانی دیگر بفروشید تا سود یا ضرر کنید! پس در هر معامله‌ای شما در حقیقت وارد یک موقعیت یا position می‌شوید و در پایان از آن باید خارج شوید! که اصطلاحا open و close نام دارند.

/ 1 نظر / 30 بازدید
سميرا

پاسخ دهيد و جايزه بگيريد پنجاه عدد دامنه فارسي به انتخاب خودتان . بيست عدد آيپاد دو گيگا بايت سري جديد .. يکعدد آيپد 32 گيگا بايت جديد براي اطلاعات بيشتر به آدرس زير رجوع کنيد http://www.1189.ir