327- نمونه عملی

اولگ ولادیمیروویچ دریپاسکا، غول صنعت آلومینیوم روسیه، در دوم ژانویه سال 1968 در شهر درژینسک ایالت نیژنی نوگورود ابلاست در روسیه متولد شد، اما در کرانسنودار کرای بزرگ شد. گفته می‌شود اصلیت او بلاروسی است. دریپاسکا در دانشگاه ایالتی مسکو تحصیل کرد و با افتخار در سال 1993 در رشته فیزیک از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد، اما او که آینده چندانی در رشته خود نمی‌دید به اقتصاد روی آورد و در سال 1996 نیز از آکادمی اقتصاد روسی پله‌خانوف مدرک اقتصاد دریافت کرد. او همچنین به عنوان یک تاجر فلزات به شکل پاره وقت کار می‌کرد. او از سال 1994 تا 97 مدیرکل شرکت ریخته‌گری سایانوگورسک و از سال 1997 تا 2001 رییس گروه صنعتی سرمایه‌گذاری آلومینیوم سیبریسکی که بعدها تبدیل به بخش اصلی شرکت سرمایه‌گذاری بیسیک المنت بود، شد.

دریپاسکا مدیرعامل و تنها مالک شرکت متنوع سرمایه‌گذاری بیسیک المنت که در سال 1997 تاسیس شد، است. بخش عمده سرمایه‌های بیسیک المنت در 6 حوزه انرژی، ماشین آلات، ساخت و تولید، خدمات مالی، ساختمان‌سازی و صنعت هواپیمایی متمرکز شده است. بزرگ‌ترین زیرمجموعه‌های شرکت بیسیک المنت، شرکت RUSAL، شرکت خودروسازی گروه GAZ، اینگاستراخ (قدیمی‌ترین شرکت بیمه در روسیه)، بانک سویوز (SOYUZ)، شرکت هواپیما‌سازی ایویاکور، شرکت سرمایه‌گذاری روسی-آسیایی (یک شرکت سرمایه‌گذاری و تامین انرژی)، شرکت گلاوموستروی (شرکت برنامه‌ریزی و ساخت و ساز) هستند. بیسیک المنت مالک شرکت‌ها و زیرمجموعه‌هایی در روسیه، کشورهای مستقل (اتحادیه‌ای شامل برخی از جمهوری‌های مستقل اتحاد جماهیر شوروی سابق)، آفریقا، استرالیا، آسیا، اروپا و آمریکای لاتین است. در حال حاضر بیش از 300 هزار نفر در بیش از 100 کشور دنیا استخدام این شرکت هستند و ارزش بازار آن در حدود 45 میلیارد دلار برآورد شده است. درآمد بیسیک المنت در سال 2007 در حدود 8/26 میلیارد دلار برآورد شده بود که نسبت به سال گذشته آن 45 درصد رشد داشت.
دریپاسکا نایب رییس اتحادیه کارآفرینان و صنعتگران روسیه، رییس هیات اجرایی کمیته ملی اتاق بازرگانی روسیه و یکی از اعضای شورای کارآفرینی در بدنه دولت روسیه است. او همچنین عضو هیات‌معتمده تئاتر مشهور بولشوی، مدرسه مدیریت کسب‌وکار، مدرسه اقتصاد دانشگاه ایالتی مسکو و مدرسه مدیریت کسب‌وکار در دانشگاه سنت پترزبورگ است. دریپاسکا یکی از بنیان‌گذاران بنیاد پشتیبانی علوم ملی و صندوق پزشکی ملی بوده است. وی در سال 2004 از سوی رییس‌جمهور روسیه به عنوان نماینده در سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا- اقیانوسیه (
ABAC) منصوب شد و از سال 2007 نیز رییس این سازمان در روسیه بوده است. دریپاسکا همچنین در سال 2008 به میزان 25 درصد از سهام شرکت نوریلسک نیکل همتای میلیاردر خود میخائیل پروخوروف را خرید.

دریپاسکا در سال 2005 به لیست ثروتمندان ساندی تایمز وارد شد و در سال 2008 نیز گفته می‌شد ثروتمندترین فرد در روسیه بوده است. او در سال‌های 1999، 2006 و 2007 از سوی روزنامه تجاری مشهور ودوموستی که با همکاری با وال استریت جورنال و فایننشال تایمز منتشر می‌شود، به عنوان مرد تجارت و کسب‌وکار سال معرفی شد.
اولگ دریپاسکا در امور خیریه نیز فعال بوده و در سال 1998 بزرگ‌ترین بنیاد خیریه در روسیه به نام فری بیزینس را تاسیس کرد. این صندوق فعالیت‌هایی چون توسعه تحصیلات و علم در روسیه، حفظ میراث فرهنگی و معنوی کشور و بهبود استانداردهای سلامت و بهداشت عمومی در روسیه را دنبال می‌کند. این بنیاد برنامه‌هایی به کودکان، سالمندان، جوانان با استعداد، معلمان، دانشمندان و دیگر افرادی که در این برنامه‌ها مشارکت می‌کنند کمک می‌کند.

اولگ دریپاسکا با پولینا دریپاسکا ازدواج کرده و دو فرزند دارد. وی در حال حاضر در شهر مسکو سکونت دارد.

/ 2 نظر / 32 بازدید
فرید

کارتون حرف نداره مطالب خوبی دارید و پیشتاز ترویج علم هستید باید از شما تشکر کرد

negar

سلام بچه ها من هم دانشگاهیتون بودم کلی خاطره دارم اومدم سر زدم وبلاگ خوبی دارین . یه چیزی رو می خواستم بهتون بگم برای اونایی که دنبال یه کاره پاره وقت با درآمد خوب هستند. استخدام مدرس جهت تدریس در مدارس ابتدایی و راهنمایی برای کلیه رشته ها و کلیه شهرهای ایران نیرو میخواد هم کار با پرستیژ بالا ست هم رزو مه کاری واستون میشه هم درآمدش خیلی خوبه هم می توانین با وقت خودتون تنظیم کنین این گفتم چون من خودم زمان دانشجوییم خیلی به کار احتیاج داشتم ولی نبود. پیشنهاد می کنم از دست ندین . برای ثبت نام کافیه اسمتون ، شهرتون و ایمیلتون روبه شماره پیامک 30009900002424 پیامک کنید. خودشون باهاتون تماس میگیرن برای پر کردن درخواست به سایت زیر مراجعه کنید Myrobo.ir به دوستاتون هم بگین ثواب داره