328- بورس

بورس های نوظهور و بورس هایی که عمدتاً به جذب شرکت های کوچک و متوسط (SMEs) می پردازند، موفقیت بیشتری در پذیرش ناشران جدید داشته اند. برهمین اساس، بورس شن ­ژن چین با تامین سرمایه ای بالغ بر 22 میلیارد دلار از طریق عرضه های اولیه عمومی (IPO) در شش ماه ابتدای سال جاری میلادی، مقام نخست را در میان 52 بورس عضو فدراسیون از لحاظ حجم جریان ورودی سرمایه به بورس تصاحب نمود. این میزان تامین سرمایه از طریق انجام 164 عرضه اولیه صورت گرفته است. پس از بورس شن­ژن، بورس های کانادا با 137، بمبئی با 57، ورشو با 40 و نیویورک یورونکست (ایالات متحده) با 38 پذیرش جدید، در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

    در بررسی ارزش معاملات سهام بورس ها، بورس نیویورک یورونکست (ایالات متحده) با بیش از 9 تریلیون دلار معامله در نیمه نخست سال 2010، نخستین عضو WFE در جدول برترین بورس ها از حیث نقدشوندگی سهام قرار گرفت. این میزان ارزش معاملات بورس نیویورک یورونکست (ایالات متحده) زمانی جالب توجه به نظر می رسد که کل ارزش بازار آن بورس در انتهای این دوره شش ماهه کمتر از 12 تریلیون دلار اعلام شده است. به عبارتی، در یک دوره شش ماهه، گردش معاملات سهام در بورس مذکور به بیش از 75 درصد می رسد. مقام پرمعامله ترین بورس های عضو WFE پس از بورس نیویورک یورونکست (ایالات متحده) به ترتیب به بورس نزدک اُ ام ایکس (ایالات متحده) با 7 تریلیون دلار، بورس توکیو با 2 تریلیون دلار و بورس های شانگهای و شن ژن چین هر یک با کمتر از 2 تریلیون دلار اختصاص یافت.

    فدراسیون جهانی بورس­ها تشکل صنفی نهادهای اجرایی صنعت جهانی بورس است که در حال حاضر دارای 52 عضو بورسی با بیش از 45 هزار شرکت پذیرش شده می باشد. در پایان شش ماهه نخست سال جاری میلادی، ارزش کل بازار WFE به بیش از 44 تریلیون دلار بالغ گشت.

 منبع: فدراسیون جهانی بورس ها

/ 0 نظر / 26 بازدید